Codzienność podleśniczego: kleszcze na pierwszym planie!- tak to nagrania na fanpage Nadleśnictwa Turek nazwali leśniczy. Widzimy na krótkim filmie spodnie leśnika, po porannym spacerze w lesie, a warunki wcale nie były jeszcze wyjątkowo sprzyjające dla pajęczaków, bo było chłodno.
Jako ciekawostkę dodam, że to było dzisiaj rano o godz 8:00 przy temperaturze około 2 stopni – informuje leśnik Piotr.
Mimo chłodu jego spodnie dosłownie oblepione są kleszczami. Te pajęczaki jak znaczna część ożywionej przyrody zapada w sen zimowy, ale w marcu już się wybudzają z hibernacji. Ciepłe zimy w ostatnich latach powodują, że znaczna część populacji kleszcza przeżywa w dobrym stanie zimę. Jednak kleszcze to nie specjalność lasu, można je spotkać na łąkach, polach, a nawet w miejskich parkach.
Jak ich uniknąć?Skuteczną ochroną przed kleszczami jest odpowiednie ubranie: przede wszystkim długie spodnie i buty zasłaniające ciało. Dobrze, by spodnie były w jasnych kolorach, tak by łatwo zauważyć na nich nieproszonego gościa. Ubiór warto spryskać chemicznym repelentem odstraszającym te pasożyty- szczególnie spodnie.
Kleszcze nie skaczą na człowieka z drzew, zazwyczaj to my sami zabieramy je ze sobą, ocierając się spodniami np. o wysokie trawy, dlatego warto unikać wysokich traw i gęstych zarośli. Nie warto też spacerować wąskimi ścieżkami, które wydeptały zwierzęta. Bo to tam kleszczy jest najwięcej. Zrzucane są one tam przez leśne zwierzęta i czekają na kolejne sarny czy jelenie, ale kleszcz nie pogardzi też człowiekiem.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze