Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chrapiesz? W Wolicy funkcjonuje Pracownia Badania Snu

W USA zawodowi kierowcy, którzy nie leczą bezdechu sennego mają odbierane prawo jazdy. W Polsce choroba jest bagatelizowana i kojarzona jedynie z uciążliwym dla otoczenia chrapaniem. Jednak konsekwencji wstrzymywania oddechu w czasie snu jest znacznie więcej i co ważne, coraz częściej ta przypadłość dotyka nawet dzieci. Od 5 lat w szpitalu w Wolicy działa lecząca bezdech Pracowni Badania Snu.  
Chrapiesz? W Wolicy funkcjonuje Pracownia Badania Snu

Stanisław Walczak do szpitala w Wolicy przyjechał z Sieradza. O bezdechu sennym dowiedział się od swojego lekarza rodzinnego, który inne choroby i dolegliwości powiązał z niedotlenieniem w czasie snu. 

Stanisław Walczak liczy, że dzięki diagnozie w końcu się wyśpi


- Zaczęły mi puchnąć nogi, pojawiły się problemy z ciśnieniem i sercem, a do tego doszła cukrzyca. Nieleczenie bezdechu powoduje wiele uciążliwych dolegliwości, które powodują pogorszanie się stanu zdrowia. I rzadko kiedy kojarzymy nasze choroby z tym, że źle nam się śpi, że chrapiemy – mówi pacjent.   

Bezdech senny to poważna choroba, która nieleczona prowadzi do innych - także tych zagrażających życiu

Podobnie było u Jerzego Drzewieckiego z Konina, który jest po dwóch zawałach. Właśnie zagrażające życiu problemy z sercem to konsekwencja wieloletniego braku dotlenienia organizmu w czasie snu.

- Podstawowym sygnałem jest chrapanie, które przeszkadza osobom śpiącym w pobliżu, ale często też samemu choremu. Czasami tak głośno chrapię, że sam się budzę. Mimo przespania całej nocy, rano czułem się zmęczony i niewyspany, a w konsekwencji niewydajny w pracy czy domu. Do tego dochodzi niekontrolowane zasypianie w każdej sytuacji – wylicza dolegliwości towarzyszące bezdechowi Jerzy Drzewiecki. 

Schemat jest prosty. Najbardziej charakterystycznym objawem bezdechu jest chrapanie, chociaż nie każde chrapanie jest bezdechem. Do tego dochodzi zasypianie w ciągu dnia np. w czasie oglądania telewizji, za stołem, a nawet - jak mówi Ewa Zalc-Budziszewska, kierownik Pracowni Badania Snu - za kierownicą, co jest najbardziej niebezpieczne.

- W USA zawodowi kierowcy, u których zdiagnozowano bezdech senny i go nie leczą tracą prawo jazdy. U nas nie ma obowiązku leczenia tej choroby a można bez wahania stwierdzić, że zaśnięcie za kierownicą, o którym często mówią policjanci jako o przyczynie wypadku, to właśnie efekt bezdechu – przestrzega dr n. med. Ewa Zalc – Budziszewska.  - Do tego dochodzi otyłość, która coraz częściej dotyka dzieci i niestety te też zaczynają cierpieć na bezdech już w wieku kilku lat. A konsekwencje są poważne.

Lista chorób, które są wynikiem bezdechu jest długa. I są to choroby poważne. - Dochodzi do uszkodzenia narządów na skutek niedotlenienia. Dotyczy to przede wszystkim mięśnia sercowego. Poza tym stałe niedotlenienie przyśpiesza rozwój miażdżycy, więc mamy wszystkie konsekwencje choroby sercowo - naczyniowej, jak zawał serca czy udar mózgu. Poza tym niedotlenie wpływa też na zaburzenia metabolizmu i np. sprzyja rozwojowi cukrzycy – wymienia kierownik Pracowni Badania Snu w Wolicy.

Do 5 bezdechów na godzę może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich do 15, pole do popisu mają otolaryngolodzy, którzy chirurgicznie korygują pewne wady np. utrudniające oddychanie w czasie snu. Jednak kiedy bezdechów jest więcej niż 30 konieczne jest leczenie, które polega na zaleceniu stosowania specjalnej maski, w której chory musi spać. Dlatego 5 lat temu w Wolicy powstała Pracownia Badania Snu. Pacjent diagnozowany jest w czasie snu dzięki specjalistycznej aparaturze, którą ma podłączaną przed zaśnięciem. Później lekarz analizuje kilkugodzinny zapis i stawia diagnozę. - Leczenie polega na wspomaganiu oddychania poprzez stałe dodatnie ciśnienia w drogach oddechowych, które wytwarzamy poprzez zastosowanie specjalnego aparatu. Dodatnie ciśnienie powoduje, że mamy powietrzną protezę w drogach oddechowych, która utrzymuje nam otwarte przejście ustno-gardłowe – mówi szefowa Pracowni Badania Snu. 

Dzięki temu wiadomo, jak ustawić specjalny aparat, który lekarze zalecają choremu z bezdechem. Sprzętu chory używa w nocy. Zakup aparatu w części jest refundowany przez NFZ. Miesięcznie o zdrowy sen walczy kilkudziesięciu pacjentów, którzy już po krótkim czasie odczuwają poprawę stanu zdrowia.

AW, zdjęcia autor   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/