Bocianie gniazdo przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach, które przez kilka lat pozwalało na obserwację przylatującej tam pary rozsławiło okolicę na całym świecie. Jednak to nie jedyne miejsce w gminie, gdzie można spotkać bociany. Ten ptak stał się jednym z symboli gminy. Dlaczego te ptaki tak polubiły tę okolicę? Na to pytanie odpowiada film promujący obszar Natura 2000 w gminie Przygodzice.
- Korzystając z pomocy ornitologów obrączkujących te ptaki, spróbujemy odtworzyć wędrówki i losy niektórych osobników. Odwiedzimy także pobliskie stawy w Dolinie Baryczy – jedną z najważniejszych ptasich ostoi w Polsce. Tradycyjnie już pokażemy, jak lokalna społeczność korzysta z przyrodniczego bogactwa – informują twórcy ponad 20-minutowego obrazu.
Film, obok ukazywania najsłynniejszego symbolu gminy, prowadzi widza przez piękny antoniński Park Krajobrazowy „Wydymacz”, który swą nazwę zawdzięcza obserwowanemu tu zjawisku wypychania wody ponad taflę. Można tu zobaczyć ponad 120 gatunkom ptaków i roślin leśnych, w tym wawrzynka wilcze łyko zwanego leśnym zwiastunem wiosny. - Celem projektu „Natura się o(d)płaca jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i wiedzy na temat bioróżnorodności otaczającego nas świata, jego promocja oraz nauka racjonalnych sposób korzystania z zasobów znajdujących się na obszarze Natura 2000 – dodaje Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice.
Gmina Przygodzice jest jedną z 10 biorących udział w projekcie koordynowanym przez Towarzystwo na rzecz Ziemi. Obok filmu samorząd otrzyma m.in. wsparcie ekspertów, którzy zdradzą, jak promować obszar Natura 2000. Zostaną też wydane mapy pozwalające na świadome wędrówki po terenie gminy, która będzie miała też możliwość promocji na ogólnopolskich targach turystyczno-przyrodniczych.
Gmina Przygodzice leży w dolinie rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym "Dolina Baryczy", będącym jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.
AW, zdjęcia archiwum, UG w Przygodzicach
Napisz komentarz
Komentarze