Młodzi i polityka? Takie połączenie występuje raczej sporadycznie. Większość uczniów nie śledzi na bieżąco co dzieje się w polskiej polityce. - Ja szczerze mówiąc, nie bardzo interesuję się polityką. Raczej jestem poza tą sferą – przyznaje Marta Magnuszewska uczennica III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.
Oglądanie głównych serwisów informacyjnych czy czytanie artykułów dotyczących wydarzeń politycznych z własnej woli to również rzadkość wśród młodzieży. Jeżeli już młody człowiek na to się zdecyduje, to dlatego że musi. - Parę lat nauki WOS-u nauczyło mnie, że polityką trzeba się interesować. Nawet jeżeli to nie jest mój ulubiony temat rozmów, to zawsze warto wiedzieć, co się dzieje w państwie – uważa Jakub Pasternak, uczeń „Kopernika”.
Dyrektor III Liceum, Anna Narewska, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i historii przyznaje – zainteresowanie polityką wśród młodych ludzi jest zbyt małe. - Nie ukrywam, że podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie spotykam się z negacją, ucieczką od życia politycznego. Młodzi ludzie są bardzo często zrażeni do tego, co się dzieje na szczytach władzy. Są tymi kwestiami zmęczeni – mówi Anna Narewska. Dlatego tym bardziej, zdaniem pani dyrektor, trzeba organizować takie akcje jak prawybory – Po to, by im uświadomić, że nie biorąc udziału w życiu politycznym, to co się zadzieje, może być dla nich jeszcze gorsze niż to na co mogą wpływać – dodaje dyrektor III Liceum w Kaliszu.
Na karcie do głosowania w szkolnych wyborach nie znalazły się listy z kandydatami poszczególnych partii, a jedynie same partie. Choć to jedynie symulacja prawdziwego głosowania, to uczniowie mogli poczuć się dzięki niemu jak dorośli obywatele. – Prawybory są moim zdaniem nam potrzebne. Fajnie poczuć klimat ważnego głosowania. Duża część naszych kolegów i koleżanek już niedługo będzie pełnoprawnymi obywatelami i pójdzie do wyborczych urn – mówi Marta.
Na kogo zatem głosowali licealiści? – Ja głosowałem na partię KORWIN – mówi Adrian Szczupak. – Ja również – dodaje Michał Budka. Co przyciąga młodych do kontrowersyjnego polityka?- Jak większość młodzieży w całej Polsce jesteśmy za Korwinem. Jego plan bardzo odpowiada młodym ludziom, bo jest do tych młodych ludzi skierowany – uzasadnia Michał. - On pragnie coś zmienić w sposób, który odbiega od obecnych norm. Jest takie powiedzenie: gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Może warto na to postawić. Obecnie dwie główne partie PiS i PO starają się zdobyć jak najwięcej dla siebie, niekoniecznie proponując coś dobrego dla Polaków, tylko powtarzając wciąż ten sam utarty scenariusz- dodaje Adrian.
I rzeczywiście prawybory w Koperniku pokazały, że młodzi ludzie opowiadają się za radykalnymi zmianami. Najwięcej 32% głosów zdobyła partia KORWIN, 18% uczestników opowiedziała się za PO, 15% za PiS-em, a 13% za ugrupowaniem Pawła Kukiza. W kwietniowych szkolnych wyborach prezydenckich pierwsze miejsce zajął także Janusz Korwin Mikke.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze