Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 21:26
Reklama
Reklama
Reklama

Konkurs w paleniu fajki ZDJĘCIA

1,5 godziny pykał fajkę zwycięzca konkursu zorganizowanego z okazji pięciolecia Kalisko-Ostrowskiego Klubu Fajki. Fajczarze na jubileusz połączony z zawodami przyjechali z całej Polski. W zmaganiach w Radłowie w powiecie ostrowskim wzięło udział 40 osób. Najdłużej palił Mieczysław Wawrzyniak z Klubu Kolekcjonerów Fajek z Poznania.   
Konkurs w paleniu fajki ZDJĘCIA

Liczy się technika, wilgotność tytoniu, sama fajka i oczywiście doświadczenie. Byli tacy, którzy palili przez kilkadziesiąt minut, ale też tacy, którym udało się przekroczyć godzinę. Jak powiedział zwycięzca, minimum to 120 minut.

Każdy otrzymywał 3 gramy tytoniu (to gramatura ogólnoświatowa, przyjęta w konkursach), fajkę oraz kartkę papieru, na której przygotowuje się tytoń i ubijak do niego. - Trzeba zacząć od przygotowania fajki. Trzeba sprawdzić, czy materiał, z którego jest zrobiona nie jest uszkodzony. Druga sprawa to struktura tytoniu, odpowiednie jego rozdrobienie i odpowiednie ubicie – wyjaśnia Mieczysław Wawrzyniak, zwycięzca konkursu, którego rekord to ponad 2,5 godziny pykania.  

 

Najczęściej fajkarze to osoby w sile wieku, ale pojawiają się też młode osoby. W Radłowie były także kobiety chociaż tych w środowisku jest niewiele; najczęściej to żony miłośników, które pykają okazjonalnie. - Konkurs zorganizowaliśmy pierwszy raz. Okazją jest oczywiście jubileusz naszego klubu, który liczy 8 osób. Dwie pochodzą z Ostrowa Wielkopolskiego, reszta to kaliszanie – wyjaśnia Maciej Maciejewski, prezydent Kalisko-Ostrowskiego Klubu Fajki. - Do tej pory robiliśmy konkurs wewnętrzny, ale przy okazji urodzin zaprosiliśmy kolegów, których do tej pory my odwiedzaliśmy.


Jak powiedzieli uczestnicy jubileuszowego spotkania i konkursu w pykaniu, wśród fajkarzy najwięcej osób to niespokojne duchy: artyści lub przedstawiciele wolnych zawodów. Kilkadziesiąt minut, a nawet czasami godzin z fajką pozwala na zatrzymanie się i przemyślenia. - To też spotkania w gronie fajkarzy. W klubie raz na dwa tygodnie, a na konkursach kilka razy w roku. Przy okazji oczywiście dyskutujemy. Fajka to też styl życia – mówi Andrzej Kopras z Poznania.

 

Fajkarze - oprócz tego, że palą - to także kolekcjonują fajki. Przy okazji jubileuszowego spotkania zaprezentowali niewielki fragment swoich zbiorów. Można było zobaczyć elementy fajek, które mają ponad 300 lat i należą do Arkadiusza Szymańskiego z Kalisza czy np. tytoń, którego już się nie produkuje, banknoty i znaczki z motywem fajki i tytoniu.

AW, zdjęcia autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 23 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: Ludzie obudźcie się. Czas otworzyć oczy. Niszczą naszą Ojczyznę. Za chwilę nic nie zostanie 😢Data dodania komentarza: 21.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Płonie Park Narodowy. W akcji strażacy z Kalisza, Ostrowa i PleszewaAutor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Tusk strasząc Pisem, a od niedawna także i Konfederacją odbiera nam wolność, czyniąc Polskie prawo zależne od ustawodawstwa Unii Europejskiej, wprowadzając cenzurę (ustawa o mowie nienawiści) i kompletnie nie robiąc nic z drożyzną, która za jego rządów jeszcze się pogłębiła! Po za wyborcami, którzy są beneficjentami PO, ludzie sugerują się zapieczonymi stereotypami o Kaczorze, czy brunatnym Mentzenie, natomiast druga strona jest gloryfikowana i przymusowo przedstawiana jedynie w samych superlatywach!Data dodania komentarza: 21.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama