Liczy się technika, wilgotność tytoniu, sama fajka i oczywiście doświadczenie. Byli tacy, którzy palili przez kilkadziesiąt minut, ale też tacy, którym udało się przekroczyć godzinę. Jak powiedział zwycięzca, minimum to 120 minut.
Każdy otrzymywał 3 gramy tytoniu (to gramatura ogólnoświatowa, przyjęta w konkursach), fajkę oraz kartkę papieru, na której przygotowuje się tytoń i ubijak do niego. - Trzeba zacząć od przygotowania fajki. Trzeba sprawdzić, czy materiał, z którego jest zrobiona nie jest uszkodzony. Druga sprawa to struktura tytoniu, odpowiednie jego rozdrobienie i odpowiednie ubicie – wyjaśnia Mieczysław Wawrzyniak, zwycięzca konkursu, którego rekord to ponad 2,5 godziny pykania.
Najczęściej fajkarze to osoby w sile wieku, ale pojawiają się też młode osoby. W Radłowie były także kobiety chociaż tych w środowisku jest niewiele; najczęściej to żony miłośników, które pykają okazjonalnie. - Konkurs zorganizowaliśmy pierwszy raz. Okazją jest oczywiście jubileusz naszego klubu, który liczy 8 osób. Dwie pochodzą z Ostrowa Wielkopolskiego, reszta to kaliszanie – wyjaśnia Maciej Maciejewski, prezydent Kalisko-Ostrowskiego Klubu Fajki. - Do tej pory robiliśmy konkurs wewnętrzny, ale przy okazji urodzin zaprosiliśmy kolegów, których do tej pory my odwiedzaliśmy.
Jak powiedzieli uczestnicy jubileuszowego spotkania i konkursu w pykaniu, wśród fajkarzy najwięcej osób to niespokojne duchy: artyści lub przedstawiciele wolnych zawodów. Kilkadziesiąt minut, a nawet czasami godzin z fajką pozwala na zatrzymanie się i przemyślenia. - To też spotkania w gronie fajkarzy. W klubie raz na dwa tygodnie, a na konkursach kilka razy w roku. Przy okazji oczywiście dyskutujemy. Fajka to też styl życia – mówi Andrzej Kopras z Poznania.
Fajkarze - oprócz tego, że palą - to także kolekcjonują fajki. Przy okazji jubileuszowego spotkania zaprezentowali niewielki fragment swoich zbiorów. Można było zobaczyć elementy fajek, które mają ponad 300 lat i należą do Arkadiusza Szymańskiego z Kalisza czy np. tytoń, którego już się nie produkuje, banknoty i znaczki z motywem fajki i tytoniu.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze