Jest zdecydowanie lepiej niż kiedyś. Chociaż ciągle lasy traktowane są przez wiele osób jak wysypisko śmieci. - Polski Związek Łowiecki (PZW) ma w swoim statucie zapisaną współpracę z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe - mówi prezes koła Jan Pauś. - Jako że uczestniczymy poniekąd w tym gospodarowaniu, chcemy dać dobry przykład i pomóc w utrzymaniu czystości. Śmieci są jedną z plag lasów, stąd ta mobilizacja. Kampania skierowana jest do wszystkich, którzy cenią las i korzystają z jego dóbr - zaznacza prezes.
Najbardziej niepokojąca jest mała świadomość ekologiczna osób, które wyrzucają odpady w lasach. Śmieci to nie tylko zanieczyszczenie środowiska. Pozostawione w lesie zwiększają zagrożenie pożarowe. - Ustawa śmieciowa wprowadziła dobry mechanizm, który w przyszłości powinien zaowocować zmniejszeniem liczby śmieci w lasach - mówi Andrzej Pichet z Urzędu Gminy w Przygodzicach. - To, że teraz nie widzimy jeszcze tego namacalnego skutku wynika m.in. ze złych przyzwyczajeń. Jeśli ktoś przez całe życie wyrzucał odpady do lasu, taki nawyk natychmiast nie zniknie - uważa.
Na leśnych dzikich wysypiskach można znaleźć odpady komunalne, ale i materiały pobudowlane lub elektrośmieci. Dlatego obok takich akcji Koło Łowieckie z Antoninaorganizuje także kampanie edukacyjne skierowane do młodzieży.
AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach
Napisz komentarz
Komentarze