Dzięki laboratorium mieszkańcy południowej Wielkopolski będą mieć łatwiejszy dostęp do nowoczesnych badań genetycznych z zakresu ginekologii, pediatrii czy onkologii. Obok pracowni będzie funkcjonowała poradnia. - Laboratorium kierowane jest dla wszystkich osób, które chcą zadbać o zdrowie. Tutaj będzie można sprawdzić, czy zagraża nam nowotwór, który miał już ktoś z członków rodziny. To także diagnostyka infekcyjna, czyli np. badania stwierdzające wirusowe zapalenie wątroby lub na obecność wirusa HPV powodującego raka szyjki macicy – wyjaśnia szefowa laboratorium Maria Grzeszczyk.
W poradni przy laboratorium pacjenci będą mogli liczyć na konsultacje związane z wynikami badań i ewentualnym leczeniem. Tutaj też pomocy będą mogły szukać np. kobiety mające problemy z zajściem w ciążę. Spektrum badań jest szerokie, bo i genetyka to w tym momencie podstawa prognozowania i leczenia chorych. - Trend jest taki, że badania genetyczne są coraz powszechniejsze i nie tylko w badaniach mikroorganizmów. Cała onkologia jest oparta o genetykę. Zanim chory zostanie zakwalifikowany na leczenie, najpierw badane są jego komórki genetyczne pod kątem reakcji na lek. Dzięki temu terapia jest sprecyzowana - mówi doktor Łukasz Łaczmański z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.
Badania wykonuje się na podstawie próbki krwi. W laboratorium pracuje 6 osób. W tym momencie wszystkie badania są odpłatne. Placówka stara się o kontrakt z NFZ.
AW, fot. int.
AW, zdjęcie Internet
Napisz komentarz
Komentarze