Maturalny maraton tradycyjnie rozpoczyna pisemny język polski. Zabezpieczone testy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu musiały trafić do wszystkich szkół do godz. 7.30, a początek egzaminu o godz. 9.00. Język ojczysty uczniowie będą pisać przez 170 minut.
W sumie maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Ta część sesji egzaminacyjnej potrwa do 23 maja, choć wielu abiturientów zakończy egzaminy pisemne wcześniej, bowiem te z najczęściej wybieranych przedmiotów (m.in. geografii, biologii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się już w pierwszych dwóch tygodniach. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości na absolwenci szkół ponadgimnazjalnych muszą zmierzyć się ponadto z dwoma egzaminami ustnymi - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się 30 maja. Jakie przedmioty wybrali kaliscy uczniowie?
Od kilku lat ich ukierunkowania raczej nie ulegają zmianie. Na pierwszym miejscu ciągle jest – uważana przez uczniów za stosunkowo łatwą - geografia i to zarówno na poziomie podstawowym (zadeklarowało ją 241 uczniów), jak i rozszerzonym (216). Dużą popularnością cieszy się także biologia, przy czym zdających na poziomie rozszerzonym (185) jest więcej niż podstawowym (147). Tendencję tę widać wyraźnie także w przypadku chemii, którą na poziomie podstawowym chce zdawać 73 uczniów, ale na rozszerzonym już 172. Wynika to zapewne z dalszych planów kaliskiej młodzieży związanych chociażby z medycyną.
Co ciekawe – w czołówce najchętniej wybieranych przedmiotów niezmiennie znajduje się fizyka z astronomią, którą na poziomie podstawowym chce zdawać 104 uczniów, a trudniejszym – 98. Wysoką pozycję utrzymuje także Wiedza o Społeczeństwie, ale już niewielkim zainteresowaniem cieszy się popularna niegdyś historia, a już zupełnie znikomym - informatyka. Zaledwie 2 odważnych przystąpi do egzaminu z filozofii i to od razu na poziomie zaawansowanym. Tylko 1 osoba zdecydowała się natomiast na język łaciński i kulturę antyczną.
W przypadku języków obcych niezmiennie króluje angielski, choć kaliska młodzież w zdecydowanej większości będzie pisać poziom podstawowy (1744). Na trudniejsze testy zdecydowało się 474 maturzystów.
Na drugim miejscu w rankingu popularności jest niemiecki (w sumie 157 zdających), a później po przysłowiowym „i długo, długi nic” - rosyjski, hiszpański i francuski.
MIK, fot. int.
Napisz komentarz
Komentarze