Piątek trzynastego uważany jest za pechową datę w kulturze niemieckiej, angielskiej i portugalskiej. Taki sam status posiada w innych krajach takich jak: Polska, Estonia. Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja. Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny.
W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.
Strach przed piątkiem trzynastego "dorobił" się nawet własnej nazwy - paraskewidekatriafobia. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.
Skąd przekonanie o feralności tego dnia? Piątek zapisał się w historii świata kilkoma krwawymi wydarzeniami. Według Biblii, tego dnia Adam i Ewa zjedli zakazane jabłko z Drzewa Życia. W Wielki Piątek zmarł Jezus. Również w piątek zaczęto budować Arkę Noego oraz zburzono Świątynię Salomona.
Piątek 13-tego o wiele częściej jest powodem do żartów i tworzenia internetowych memów niż prawdziwych obaw i strachu.
Istnieje też nieuzasadniony pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307 roku) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.
Data piątek trzynastego może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. Nie jest możliwe, aby w ciągu całego roku ani jeden piątek nie wypadł trzynastego dnia miesiąca.
RED, fot. internet
Napisz komentarz
Komentarze