Konkurs zainicjował Urząd Gminy w Przygodzicach. Wystartowało w nim osiem sołectw. - Udział w tej rywalizacji był dobrowolny, miał na celu mobilizację całej naszej sołeckiej reprezentacji - wyjaśnia Przemysław Kelner z Urzędu Gminy w Przygodzicach. - Myśleliśmy m.in. o pokazaniu najlepszych i najciekawszych sołeckich przedsięwzięć, a także przykładów oddolnego czynu społecznego, czy wykorzystania funduszu sołeckiego. - Ideą konkursu było przedstawienie pomysłu na wieś, z docelową wizją sołtysa i mieszkańców, uwypuklenie relacji społecznych w małych środowiskach - dodał wójt Krzysztof Rasiak. - Imponuje mi postawa tych ludzi i ich wyjątkowa zaradność w różnych, często trudnych sytuacjach.
Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Ludwików. To jedna z najmniejszych miejscowości w gminie. Liczy 20 mieszkańców. - W naszej wsi nie ma szkoły, ani żadnej instytucji, która mogłaby angażować społeczność z zamiarem konkretnego działania - mówi sołtys Ludwikowa Iwona Król. - Dlatego mobilizujemy się sami, wyznaczając sobie cele i po prostu je realizując. Zwykle te działania prowadzone są na prośbę sołtysa.
Drugie miejsce zdobyły sołectwa Janków Przygodzki, Przygodzice i Topola Wielka. Trzecie Przygodziczko. Nagrodę wójta, za podtrzymywanie tradycji i dziedzictwa kulturowego, odebrał sołtys Stanisław Gąsiorek z Chynowy. Wyróżniono pomysły sołeckich składów z Czarnegolasu, Topoli-Osiedla, Hetmanowa.
W skład gminy Przygodzice wchodzi 14 sołectw: Antonin, Bogufałów, Czarnylas, Dębnica, Chynowa, Hetmanów, Janków Przygodzki, Ludwików, Przygodzice, Przygodziczki, Smardów, Topola-Osiedle, Topola Wielka i Wysocko Małe.
AW, UG w Przygodzicach
Napisz komentarz
Komentarze