Reklama
Reklama

Muzyka dawna zabrzmi w Kaliszu

25 zespołów weźmie udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Kaliszu. „Schola Cantorum” rozpocznie się już za niespełna miesiąc. Początek festiwalu zaplanowano na 27 stycznia. Wówczas odbędzie się uroczysty koncert z udziałem ubiegłorocznych laureatów.   
Muzyka dawna zabrzmi w Kaliszu

Tegoroczny festiwal wpisuje się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dlatego wykonywana podczas „ Scholi Cantorum” Bogurodzica będzie miała szczególnie uroczysty charakter. Będą jej towarzyszyły fragmenty filmu „Ukryte gniazdo dynastii” w reż.  Zdzisława Cozaca, który opowiada o początkach Państwa Polskiego i znaczeniu „ Kalisii” na ówczesnej mapie. Koncert finałowy będzie więc okazją do przypomnienia archeologicznych odkryć na naszym terenie.

Tymczasem z zabytkami, ale muzycznymi zmierzą się młodzi artyści z całej Polski. W środku zimy do Kalisza zjedzie kilkuset młodych wykonawców, którzy będą rywalizowali o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola oraz o bursztynową statuetkę. Na festiwalu pojawią się młodzi muzycy grający na kopiach dawnych instrumentów. Zobaczymy też barwne widowiska tancerzy w stylizowanych kostiumach. Muzycznie, festiwal obejmuje epoki od Średniowiecza, przez Renesans do Baroku, choć pojawiają się także utwory wczesnego klasycyzmu lub dzieła współczesne inspirowane muzyką dawną. - Najwięcej w tym roku jest zespołów instrumentalnych oraz wokalno- instrumentalnych - mówi Grażyna Dziedziak, dyrektor festiwalu. - To jedna z trudniejszych kategorii, która łączy śpiew z grą na dawnych instrumentach - dodaje.

Kalisz będzie reprezentowany przez Zespół Muzyki Dawnej „Alla Semibreve” pod kierunkiem Łukasza Pieniążka. Pojawią się uznane zespoły, prowadzone przez znakomitych pasjonatów - instruktorów, którzy pochylają się nad dawnymi partyturami z dużym znawstwem. Jury pod przewodnictwem Agaty Sapiechy każdego roku podkreśla, że mimo amatorskiego charakteru, młodzi muzycy mogliby z powodzeniem konkurować z zawodowymi artystami.

 Jak co roku młodzi artyści rywalizować będą w VI kategoriach: chórów, zespołów wokalnych, instrumentalnych, wokalno- instrumentalnych, a także zespołów prezentujących muzykę w powiązaniu z innymi sztukami. Od kilku lat na kaliskiej Scholi pojawiła się także dodatkowa kategoria: dla nieco starszych pasjonatów, powyżej 21. roku życia.

Prócz konkursowej rywalizacji uczestnicy Festiwalu koncertują w Kaliszu i regionie. Koncerty odbędą się na Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, Galerii REFEKTARZ w Krotoszynie, Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie i Forum Synagoga w Ostrowie. 

XXXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu  odbędzie się w ostatnim tygodniu stycznia (26-31 stycznia 2016 r.). Mecenasami festiwalu są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Kalisz, Kuratorium Oświaty w Poznaniu i PKO Bank Polski, a także wielu sponsorów.

RED., fot. arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama