Historia Jaraczewa liczy ponad 600 lat. Miejscowość na przełomie od XIV do XVII wieku należała do rodu Zarembów – później Jaraczewskich herbu Zaremba. I właśnie oni przyczynili się do uzyskania dla Jaraczewa w 1519 roku przywileju lokacyjnego, który nadał Zygmunt I Stary. Łaciński dokument z królewską pieczęcią przetrwał do dziś.
Prawa miejskie Jaraczewo straciło 28 maja 1934 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów, które dotknęło 19 miast w Wielkopolsce. Kilka lat temu władze gminy zaczęły myśleć o odzyskaniu praw miejskich. Na początku 2015 r. przeprowadzono w gminie konsultacje społeczne. Przez tydzień pracownicy urzędu odwiedzali mieszkańców, w sumie 3009 osób. 2111, czyli ponad 70%, było za odzyskaniem praw miejskich. 723 osoby były przeciwne, a 172 osoby wstrzymały się od głosu. Oddano też 3 głosy nieważne.
Dariusz Strugała, od 1 stycznia buristrz Jaraczewa
Na tej podstawie Rada Ministrów podjęła decyzję o przywróceniu, po 81 latach, praw miejskich Jaraczewu, na czele którego stoi od dziś burmistrz (wcześniej wójt) Dariusz Strugała.
Od dziś w Polsce są jeszcze trzy inne nowe miasta: Siedliszcze (gmina Siedliszcze, powiat chełmski, województwo lubelskie), Urzędów (gmina Urzędów, powiat kraśnicki, województwo lubelskie), Lubycza Królewska (gmina Lubycza Królewska, powiat tomaszowski, województwo lubelskie). W ostatnich latach prawa miejskie odzyskały m.in. Dobrzyca i Chocz, a plany z tym związane mają Opatówek i Koźminek.
Pomnik upamiętniający 5 amerykańskich żołnierzy, których bombowiec rozbił się w okolicach Jaraczewa 9 lutego 1945 r.
AW, zdjęcie arch., int.
Napisz komentarz
Komentarze