Czym są i jak przemieszczają się ładunki elektryczne? Jak można wytworzyć duże ilości energii? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w krainie „Planeta Energii”, która dzisiaj zawitała do Kalisza. Tę wyjątkową wizytę zawdzięczamy uczniom i nauczycielom szkoły podstawowej w Sierzchowie, którzy zwyciężyli w organizowanym przez Grupę Energa konkursie edukacyjnym. - Robiliśmy mnóstwo zadań, rysunkowych, plastycznych, dla rodziców zabawy z energią, dzieci poznawały układy, przewody, żarówki, oglądały filmy – wymienia Magdalena Galuba, nauczycielka szkoły w Sierzchowie.
- Uczymy dzieci, co to jest energia elektryczna, jakie są jej źródła, jak korzystać z urządzeń elektrycznych, uczymy też jak korzystać z energii oszczędnie. W ramach konkursowych zadań nauczyciele musieli przeprowadzić zajęcia o energii elektrycznej w oparciu o materiały które grupa Energa dostarczyła do szkół – dodaje Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji Energa S.A.
Laureaci podkreślają, że ich sukces jest zasługą wielu innych osób – od rodzin uzdolnionych uczniów, po pracowników urzędu gminy w Opatówku. Tymczasem tak laureaci konkursu, jak i uczniowie innych szkół już od rana przy Hali Arena poznawali sekrety energii i oszczędnego z niej korzystania.
Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji. Zarówno mali, jak i ci dorośli mają okazję sprawdzić się w eksperymentach naukowych, zabawach edukacyjnych i konkursach, przy okazji doświadczając, że energia elektryczna faktycznie jest wszędzie wokół nas. - Dobrze wiedzieć, jak to działa, ale też dobrze mieć świadomość, jak racjonalnie z energii elektrycznej korzystać. Ma to bezpośrednie przełożenie chociażby na wysokość rachunków czy na stan środowiska naturalnego. Jest jeszcze jeden aspekt, a mianowicie bezpieczne korzystanie. Prąd elektryczny jest dobry, ale może też być niebezpieczny i my dzieciom pokazujemy, jak zachowywać się w obecności urządzeń elektrycznych i jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia – mówi Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy i ambasador „Planety Energii”.
Wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” to nagroda w konkursie edukacyjnym Grupy Energa za propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz promowanie wśród najmłodszych odpowiedzialnych i proekologicznych postaw. W tym roku wygrały ją m.in. dzieci z kółka przyrodniczego „Świetliki” oraz ich opiekunki: Magdalena Galuba oraz Dżesica Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, filia w Sierzchowie.
Mobilne centrum nauki już po raz czwarty wyruszyło w podróż po 10 miastach, z których pochodzą laureaci tegorocznej edycji konkursu. Kalisz to siódme miasto, które odwiedzi. Do tej pory miasteczko gościło w 35 miejscowościach. Jego progi przekroczyło niemal 67 tys. dzieci i 19 tys. dorosłych.
Na „Planecie Energii” na szczęście zagrożenie jest znikome, a zabawa za to – świetna. W Kaliszu mobilne centrum naukowe gościć będzie do wtorku 20 maja. Od 9.00 do 14 .00otwarte jest dla grupy szkolnych, zaś między 15.00 a 18.00 – dla wszystkich innych gości. Patronat honorowy nad tą wizytą sprawuje prezydent miasta Kalisza Janusz Pęcherz.
Mirka Zybura, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze