Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co z tym herbem?

Czy zmiana herbu jest konieczna? - pytają radni Platformy Obywatelskiej. Konieczna, jeśli chcemy, by wojewoda zatwierdził opracowywany na nowo statut miasta – odpowiadają radni „Tak dla Kalisza”, a Ratusz dodaje, że bez poprawek w herbie nie może budować nowego wizerunku Kalisza. Niebawem radni będą musieli zdecydować, czy popierają nowy statut i w jakiej formie. Punktem zapalnym bez wątpienia będzie herb.
Co z tym herbem?

Heraldyka to mało znana dziedzina i dla osób niezainteresowanych może wydawać się zbiorem skomplikowanych zasad, reguł, a nawet niezrozumiałego słownictwa, które nie zmieniło się od czasów powstania tej nauki. Członkowie Polskiego Towarzystwa Heraldycznego uważają, że wiele herbów – tak rodowych, jak i miejskich – przez wieki zostało przekształconych niezgodnie z wyznaczonymi przez historię zasadami. Podobno tak stało się z herbem Kalisza. Dlatego teraz, przy okazji prac nad zmianą statutu Kalisza, przyszedł czas na poprawki w herbie. Dyskusja o nowych propozycjach trwała długo i była bardzo burzliwa. I chyba szybko się nie zakończy. Radni Platformy Obywatelskiej zapowiadają, że nie mają nic przeciwko nowemu statutowi, ale bez retuszu miejskiego godła. - Zmieniając statut, jesteśmy zmuszeni do zmiany herbu miasta Kalisza. Natomiast nie wiemy, jakie są podstawy prawne tego przymusu – mówi Eskan Darwich, radny klubu Platformy Obywatelskiej. – Dlatego proponujemy, by zmienić tylko treść dokumentu bez załączników graficznych.

Kaliszanie przeciwni, radni podzieleni

Radni dodają, że zmiana herbu wiąże się z kosztami, których nikt w ratuszu nie potrafi wyliczyć. Także nie potrafi podać czasu, jaki zajmie wymiana wszelkich insygniów i materiałów opatrzonych starym herbem. PO podkreśla, że sami mieszkańcy sceptycznie podeszli do tematu, co pokazały konsultacje społeczne, w których wzięło udział niewiele ponad 200 osób. To znak, że kaliszanie nie są w ogóle zainteresowani sprawą herbu lub kategorycznie się jej sprzeciwiają, czemu dali wyraz w wielu komentarzach zamieszczanych w sieci. Z radnymi PO zgadza się Magdalena Spychalska z klubu „Tak dla Kalisza”. Jednak w przeciwieństwie do Platformy, zamierza poprzeć zmianę statutu, którego herb stanowi integralną część. - Mamy nieaktualny statut i nie możemy go zmieniać, ponieważ jest presja na to, by pozostać przy starym herbie. A w tym nowym, oprócz barw,  nie zmienia się nic – przekonuje Magdalena Spychalska. – Wystarczy zgłębić temat i poznać podstawowe zasady heraldyki. Poprawiony herb Kalisza jest oparty na najstarszej pieczęci miasta pochodzącej z XIV wieku, więc cała grafika herbu pozostaje taka sama. Kwestia dotyczy tylko barw, które powinny się w odpowiednim konstelacji znaleźć na herbie.

Jak tu odświeżyć wizerunek miasta?

Radna przekonuje, że bez nowego herbu – notabene zaakceptowanego przez Komisję Heraldyczną - nie ma mowy o zaakceptowaniu przez wojewodę wielkopolskiego nowego statutu Kalisza. Władze Kalisza dodają, że bez akceptacji nowego herbu zahamowany jest proces budowania odświeżonej wizualizacji miasta. - Budowanie strony internetowej powinno być częścią budowania identyfikacji wizualnej miasta, a ta jeśli chodzi o barwy, powinna opierać się na heraldyce, czyli na herbie – mówi Marcin Andrzejewski, koordynator Biura Promocji i Informacji Miejskiej Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - Dopóki nie będziemy mieli zatwierdzonego herbu i konkretnej palety barwnej przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, wstrzymujemy się z pracą nad wizerunkiem internetowym i nad strona internetową.

Przeciwnicy nowego herbu uważają, że ten nie tylko jest niezgodny z dawnymi zapisami, ale jego zmiana wiązać się będzie z ogromnymi kosztami. Konieczna będzie wymiana go na wszystkich miejskich sztandarach, dokumentach, banerach a także np. mundurach Straży Miejskiej Kalisza.

AW, zdjęcia autor, ES 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/