GEOpraktyki realizowane są przez członków Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego, działającego przy Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Marcin dołączył do 11-osobowego zespołu, który w tym roku za cel obrał sobie Boliwię. - Świat interesował mnie od małego. Właściwie ciekawiło mnie wszystko, co nas otacza. Ponadto bardzo lubiłem podróżować. Później w gimnazjum zacząłem brać udział w rozmaitych konkursach, w tym geograficznych. Nauki geograficzne, jak i eksploracja świata sprawia mi ogromną frajdę, mimo że wiąże się to z wieloma trudami. Cały czas staram się też poznawać nowe miejsca – mówi Marcin Spiralski.
Boliwia – kraj ekstremów
Nie będzie to pierwsza wyprawa studenta z Pleszewa. W ubiegłym roku wybrał się do Norwegii, aby ujrzeć na własne oczy piękno fiordów. Wcześniej przemierzał polskie góry, był także w Stanach Zjednoczonych. Jesienią czas na Boliwię: - Jest to jeden z najbardziej przyjaznych studenckiej kieszeni krajów. Poza tym jest to kraj wielu ekstremów – posiada najsuchszą pustynię świata – Atacamę, najwyżej położoną stolicę – La Paz (wraz z najwyżej położonym stadionem piłkarskim czy lotniskiem międzynarodowym), a także najbardziej niebezpieczną drogę na świecie – Drogę Śmierci. Jest to więc niewątpliwie kraj bardzo ciekawy, lecz nie do końca poznany – uważa Marcin Spiralski.
W Boliwii, pod opieką glacjologa dra Jakuba Małeckiego, studenci będą badać reakcję lodowców tropikalnych na zmiany klimatyczne. W stolicy kraju La Paz uczestnicy wyprawy będą wykonywać badania z zakresu geografii społecznej i ekonomicznej. - Będziemy wykonywać naloty dronem, które posłużą nam do wykonania ortofotomapy czy wizualizacji 3D. Jeśli uda nam się dotrzeć na szczyt wulkanu Licancabur, to na pewno będziemy chcieli pobrać próbki wody z misy jednego z najwyżej położonych jezior na świecie - tłumaczy Marcin.
Szukają sponsorów
Studenci planują wylecieć z Polski 5 września, cała wyprawa ma potrwać do 20 października. Muszą jednak zebrać 100 tysięcy złotych, by pokryć koszt badań i podroży. Każdy, kto zechce wesprzeć projekt, może liczyć na promocję loga lub produktu na materiałach wyprawy. Pieniądze na ekspedycję można wpłacać przez portal internetowy patronite.pl. Do września studenci muszą zebrać lub zarobić jeszcze 50 tysięcy złotych. Wszelkie informacje na temat projektu GEOpraktyki można znaleźć na stronie: geopraktyki.amu.edu.pl.
MG, fot. arch. pryw. Marcina Spiralskiego
Napisz komentarz
Komentarze