Jak można było usłyszeć w czasie laudacji, kapituła doceniła umiejętność połączenia sukcesu w biznesie z działalnością na rzecz historii, kultury i społeczności lokalnej. Zaowocowało to kupieniem neogotyckiego pałacu Niemojowskich w Śliwnikach i wieloletnimi staraniami o przywrócenie jego pierwotnej świetności. - Sukcesy w biznesie pozwoliły na zrealizowanie projektu wyjątkowego pod każdym względem: historycznym, technologicznym i kapitałowym. Ta neogotycka, monumentalna i geometryczna bryła pałacu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli architektonicznych powiatu. W przeszłości była siedzibą wielkiego patriotycznego rodu Niemojowskich, którego kwintesencją działalności była sentencja umieszczona na frontonie ,,Amicitate at posteris - Przyjaciołom i potomnym – przypomniał na uroczystej sesji Janusz Grzesiak, rzecznik prasowy powiatu ostrowskiego.
Tak pałac w Śliwnikach wyglądał jeszcze kilka lat temu. Był kompletną ruiną
Kiedy Andrzej Rogowski zakupił pałac w Śliwnikach ten był w fatalnym stanie. Wieloletnie zaniedbania, brak remontów i prac naprawczych sprawiły, że odbudowa stała pod znakiem zapytania. Początkowo nowy właściciel myślał o zabezpieczeniu obiektu. Jednak wiele lat starań i konsultacji z architektami, historykami sztuki i konserwatorem sprawiły, że możliwe stało się odrestaurowanie pałacu. Prace ruszyły w 2009 roku i trwały pięć lat. Ich zakończenie wpisało się w 600-lecie istnienia miejscowości. - Jeśli możemy coś robić dla siebie, a przy okazji jeszcze jest to związane z jakimś ważnym celem - jak choćby w tym przypadku z ratowaniem zabytków - to mamy podwójną satysfakcję - powiedział Andrzej Rogowski, prezes Multmedia Polska wyróżniony specjalnym „Wojciechem”. – Nie ukrywam, że kiedy zadzwonił do mnie starosta Paweł Rajski i poinformował o przyznaniu mi tak zaszczytnej nagrody byłem mile zaskoczony, ale to też radość i zaszczyt znaleźć się w gronie tak wspaniałych laureatów.
Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska
Odbierając nagrodę, laureat podziękował żonie za wysiłek, czas i energię, którą włożyła w pracę przy odbudowie pałacu. Andrzej Rogowski zdradził, że to tak naprawdę jej zasługa, że zabytek odzyskał dawny blask. Nie zdradził jednak, gdzie postawi statuetkę, chociaż przyznał, że z pewnością będzie ona wyeksponowana. W trakcie uroczystej Sesji Rady Powiatu Ostrowskiego pochwalił się też monografią pałacu w Śliwnikach, która została wydana dzień przed uroczystością. Jeszcze „ciepłe” wydawnictwo, któremu patronuje Andrzej Rogowski trafiło do Pawła Rajskiego, starosty ostrowskiego oraz Kazimierza Sipki, przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, na terenie której znajdują się Śliwniki.
Tak wnętrza pałacu w Śliwnikach wyglądają dzisiaj
„Wojciechy” to nagroda ustanowiona w 2012 roku z okazji 125-lecia powstania powiatu ostrowskiego. Przyznawana jest raz na dwa lata i ma charakter prestiżowy.– Patronem nagrody jest Wojciech Lipski, pierwszy polski starosta, człowiek bardzo związany z naszym powiatem. Tak zrodziła się idea, żeby dawać ją tym, którzy krzewią pracę organiczną. - Takich ludzi jest wielu – mówił Paweł Rajski, starosta ostrowski, który był pomysłodawcą stworzenia „Wojciecha”. – Ustanawiając tę nagrodę, postawiliśmy przed sobą trudne zadanie. Przyznajemy tylko sześć statuetek i to co dwa lata, więc wybór jest trudny. W tym roku nagroda specjalna powędrowała do Andrzeja Rogowskiego za to, że ma pasję i że tak jak ludzie pracy organicznej potrafi to realizować.
Podczas uroczystości Andrzej Rogowski podziękował żonie (na zdj.) za ogrom pracy, jaki włożyła w odbudowę pałacu
„Wojciechy” są nagrodą dla tych, którzy swoją działalnością wpisali się głęboko w krajobraz powiatu, a ich dorobek i sukcesy przyczyniły się nie tylko do rozwoju, ale również do promocji powiatu ostrowskiego w kraju i poza jego granicami. Uroczystość wręczenia statuetek zawsze odbywa się w obiekcie związanym z rodziną Lipskich. W pierwszej edycji był to pałac w Lewkowie, w drugiej i obecnej jest to pałac w Górznie.
„Wojciechy” przyznawane są w sześciu kategoriach: specjalnej, edukacja i nauka, gospodarka, rolnictwo, kultura i sport, społeczeństwo.
Pozostali laureaci
- W uznaniu niekwestionowanego dorobku naukowego oraz za umiejętny dialog międzypokoleniowy, który pozwala współczesnym korzystać z wiedzy i mądrości starożytnych Greków i Rzymian oraz za pokazywanie związków współczesnej cywilizacji zachodniej z judaizmem i chrześcijaństwem, Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2016 w kategorii Edukacja i Nauka otrzymuje prof. dr hab. Kazimierz Jakub ILSKI.
- Za konsekwencję w działaniu, umiejętność przekucia swojej wizji w prężnie działające przedsiębiorstwo i za udowodnienie, że europejski sukces w biznesie korzenie swoje może mieć także w małej miejscowości Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2016 w Kategorii Gospodarka otrzymuje Zenon Podziemek Prezes Zarządu firmy Atlas w Przybysławicach w Gminie Raszków.
- Za umiejętne połączenie wielowiekowej tradycji z wymogami współczesnego wysokotowarowego gospodarstwa, co w efekcie daje konsumentami renomowanego Królewskiego Karpia Przygodzickiego, ale także za uwzględnienie funkcji ekologicznej obszaru Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2016 w kategorii ROLNICTWO otrzymuje Marek Trzcieliński współwłaściciel Gospodarstwa Rybackiego w Przygodzicach
- Za wielką pasję, za talent organizatorski, który pozwolił wykreować jedną z muzycznych marek miasta, powiatu i regionu Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2016 w kategorii KULTURA I SPORT otrzymuje twórca Muzeum Jazz Festiwal Jerzy WOJCIECHOWSKI.
- Za kilkadziesiąt lat pracy w zawodzie lekarza, za stworzenie nowoczesnej laryngologii, wykształcenie wielu następców oraz wkład w rozwój naukowy tej dziedziny medycyny z pożytkiem dla pacjentów całego regionu Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2016 w Kategorii Społeczeństwo otrzymuje dr n. medycznych Michał Pabiszczak
AW, zdjęcia autor, fot. pałacu: Jarosław Narewski, Waldemar Rabiega, Piotr Rogowski
Napisz komentarz
Komentarze