Na internetowej relacji wideo z bazyliki św. Piotra widać tłumy wiernych przesuwających się wolno w długiej kolejce, żeby oddać ostatni hołd papieżowi Franciszkowi. Do godz. 19 w piątek ciało Ojca Świętego będzie wystawione na widok publiczny. O godz. 20 trumna zostanie zamknięta. I rozpoczną się ostatnie przygotowania do sobotniego pogrzebu.
Inaczej niż w przypadku Jana Pawła II i Benedykta XVI
Pożegnanie rozpocznie się w sobotę 26 kwietnia o godz. 10. Watykan spodziewa się przyjazdu 200 tysięcy wiernych i 130 oficjalnych delegacji z całego świata. Polskę na pogrzebie będzie reprezentowała para prezydencka i marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Wiadomo już, że ceremonia i sam pochówek będą wyglądały trochę inaczej niż w przypadku pożegnania Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Po pierwsze, zgodnie z życzeniem samego Franciszka, grób będzie skromny. Nagrobek został wykonany z marmuru liguryjskiego, co jest nawiązaniem do dziadków Jorge Bergoglio. To właśnie włoscy przodkowie argentyńskiego papieża pochodzili z Piemontu i Ligurii.
Na nagrobku jest wyryte tylko jedno słowo „FRANCISCUS" i krzyż pektoralny. Papież w swojej ostatniej woli prosił także, żeby pochować go w grobie ziemnym. Nie zostanie także pochowany w Watykanie w kryptach bazyliki św. Piotra, ale w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.
Ciało papieża zostanie pochowane nie w ozdobnej, kosztownej trumnie, ale w prostej i drewnianej.
Sam pochówek rozpocznie się już po mszy żałobnej na Placu św. Piotra.
Transmisja uroczystości w telewizji, radiu, internecie
Polskie stacje telewizyjne przygotowują się do transmitowania uroczystości. Co prawda, patrząc na program telewizyjny, nie widać zmian we wcześniej zaplanowanej ramówce, ale sobotę zdominuje jeden temat i transmisja.
Swoje relacje zapowiadają także stacje radiowe. Uroczystość będzie również transmitowana w internecie na kanale Vatican News na YouTube.
Napisz komentarz
Komentarze