Straż Miejska Kalisza nie powiększa swojego zespołu. Wakaty wynikają z odejść trzech funkcjonariuszy. – Dwóch naszych strażników dostało się do policji i zrezygnowało z pracy u nas. Trzeci mężczyzna, jako pierwszy z naszych funkcjonariuszy, odszedł na emeryturę. Był w naszej służbie od samego początku, czyli od powstania Straży Miejskiej Kalisza w 1991 roku. Wcześniej pracował już w innych zakładach – mówi Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza.
Sprawność pod względem fizycznym i psychicznym
Chętni dokumenty aplikacyjne mogą składać do 4 lipca. Podstawowe wymagania to: posiadanie obywatelstwa polskiego, ukończone 21 lat, korzystanie z pełni praw publicznych, posiadanie co najmniej średniego wykształcenia, nienaganna opinia środowiskowa, sprawność pod względem fizycznym i psychicznym, brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, prawo jazdy kat. B, znajomość obsługi komputera – znajomość programów Microsoft Office (pakiet biurowy).
Dodatkowe wymagania to: znajomość ustawy o strażach gminnych, podstawowa znajomość aktów prawnych z zakresu prawa samorządowego, miejscowego, prawa o ruchu drogowym, znajomość zagadnień wynikających z postępowania w sprawach o wykroczenia, dobra znajomość topografii miasta Kalisza, upoważnienie do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.
Ważne są również predyspozycje osobowościowe. Strażnik miejski powinien być odporny na stres, kreatywny, stanowczy, odpowiedzialny, komunikatywny, kulturalny, a także umieć pracować w zespole i dobrze organizować sobie zajęcia.
Test wiedzy, sprawności i …. dyktando?
Na osoby chcące dostać się do Straży Miejskiej czeka kilka etapów rekrutacji: test wiedzy o Straży Miejskiej, test z topografii Kalisza, zadania sprawdzające kondycję i sprawność fizyczną czy rozmowa kwalifikacyjna. Komendant Straży Miejskiej przewiduje też zadanie weryfikujące umiejętność czytelnego i poprawnego pod względem ortograficznym i językowym tworzenia wypowiedzi pisemnej. W minionym roku było to dyktando, z którym kandydaci mieli spory problem. Popełnili mnóstwo błędów. W tym roku Komendant z dyktanda raczej zrezygnuje. – Osoby biorące udział w naborze najpewniej będą musiały na podstawie kilku danych napisać notatkę służbową – dodaje Dariusz Hybś.
- Szukamy ludzi zmotywowanych do pracy w naszej jednostce. Kandydat musi mieć co najmniej 21 lat i średnie wykształcenie, być niekaralny, sprawny fizycznie i dobrze poruszać się w przepisach, które dotyczącą tej służby - mówi Komendant Straży Miejskiej Kalisza, Dariusz Hybś.
Wyłonieni w konkursie strażnicy przez pierwsze 2-3 miesiące będą obserwowani przez kierownictwo Straży Miejskiej. Będą pracować na ulicach Kalisza, w patrolach dwuosobowych, pod ścisłym nadzorem starszych kolegów. Nowo przyjęci funkcjonariusze w tym czasie nie będą chodzić w mundurze. Takie prawo otrzymają, gdy staną się pełnoprawnymi strażnikami miejskimi, czyli przejdą miesięczne szkolenie w Warszawie lub w Gdańsku, po czym zdadzą państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny.
Początkujący strażnik miejski, jak przekazuje nam Komendant Dariusz Hybś, może liczyć na wynagrodzenie „trochę powyżej płacy minimalnej”, czyli na pewno nie mniej niż 1850 zł brutto. Na rękę wychodzi około 1355 złotych.
Zainteresowani pracą w Straży Miejskiej Kalisza szczegółowe informacje znajdą TUTAJ
Agnieszka Gierz, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze