Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Kolejna rocznica zburzenia Kalisza. Czy musiało dojść do tragedii z 1914 roku?

Mija kolejna smutna rocznica w historii najstarszego grodu nad Prosną. Od prawie całkowitego zburzenia Kalisza, upływają 102 lata. Czy musiało do tego dojść? I co właściwie się wydarzyło w tamtych dniach?
Kolejna rocznica zburzenia Kalisza. Czy musiało dojść do tragedii z 1914 roku?

Wszystko zaczęło się od zupełnie przypadkowej strzelaniny w mieście w nocy z 3 na 4 sierpnia 1914 roku. Pruskie władze wojskowe zajmujące wówczas Kalisz, pod dowództwem majora Hermana Preuskera, uznały to za atak. Kaliszanie musieli zapłacić wysokie kary pieniężne. To jednak nie wystarczyło Prusakom. Rozpoczęły się aresztowania, egzekucje, podpalanie miasta. Najgorsze dla naszego miasta wydarzenia miały jednak miejsce 7 sierpnia i w nocy z 7 na 8 sierpnia. Na skutek omyłkowego ostrzelania się oddziałów pruskich, wspomniany wcześniej major Preusker wydał rozkaz do ostrzału artyleryjskiego Kalisza. - Mówi się o pewnym przypadku, o spłoszonym koniu, o przypadkowych nie wiadomo skąd padających strzałach do Prusaków, choć skądinąd przecież wiadomo że Prusacy mieli już gdzieś w swoich bagażach przygotowane plany przebudowy Kalisza, więc być może przyczyną zburzenia Kalisza, była ich chęć zrobienia z miasta słowiańskiego, miasta na wzór germański – mówi Piotr Sobolewski, kaliski przewodnik PTTK.

Niszczenie miasta trwało do 22 sierpnia. Zniszczono praktycznie całe śródmieście. Ocalały kościoły i budynki klasztorne ,budynek dzisiejszego liceum im. Adama Asnyka oraz domy w okolicy ul. Piskorzewskiej.

Z 70 tysięcy mieszkańców, pod koniec 1914 roku zostało w mieście zaledwie 5 tysięcy. O odbudowie Kalisza zaczęto myśleć praktycznie od razu po jego zniszczeniu. Już pod koniec 1914 roku zawiązał się w Warszawie Komitet Odbudowy Kalisza. Rozpisano konkursy na projekty dla miasta. Co ciekawe, równoległe plany odbudowy najstarszego miasta w Polsce, opracowywali niemieccy urzędnicy, nie uwzględniając polskiego charakteru miasta. Pomimo dużych rozmiarów zniszczeń, wielkich problemów gospodarczych, udało się odbudować Kalisz w pięknym stylu.

Powstał zupełnie nowy ratusz i teatr. Imponujące tempo odbudowy grodu nad Prosną wyhamowało dopiero w 1929 roku, na skutek ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. W 1984 roku przy ul. Podmiejskiej, na skraju cmentarza żydowskiego, powstał pomnik upamiętniający tamte tragiczne dla miasta chwile. Dwa lata temu odbyły się w Kaliszu wielkie uroczystości upamiętniające setną rocznicę jego zburzenia. Co roku pod pomnikiem przy ul. Podmiejskiej składane są kwiaty i zapalane znicze przez lokalny samorząd oraz organizacje pozarządowe.

TD, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/