Na początek uczestnicy pomyszkowali nieco wśród dawnych zabudowań pojezuickich (pokadeckich) przy ulicy Łaziennej. Najpierw zajrzeli na dziedziniec, którego ozdobą są arkady w jednej ze ścian, później przyjrzeli się osławionej „Wanatówce”, spekulując przy tym o jej hipotetycznej ”basztowej” proweniencji. Kolejny komentarz prowadzącego tradycyjnie spacer, dr Piotra Sobolewskiego, dotyczył budynku dawnej administracji wojskowej Korpusu Kadetów (obecnie siedziba dyrekcji MBP) i nieistniejącego już obiektu Bursy Muzyków (według innego ”tropu” stajni i kuchni, później osławionej „Margaryny”). W „zobaczeniu” tego zakątka oczyma kadetów pomogło, zacytowane przez prowadzącego, obszerne wspomnienie sprzed dwóch wieków jednego z słuchaczy tej wojskowej szkoły.
Wreszcie, po przypomnieniu historii obiektu z salą musztry kadetów (dziś siedziba CKiS), kaliszobrańcy wstąpili w progi tej instytucji i zasiedli w fotelach sali kinowej. Tam przewodnik z kaliskiego koła a jednocześnie pracownik kina – Marcin Adasiak, czasami wspomagany przez głównego prowadzącego, zreferował temat wiodący imprezy. Mówił więc kolejno o kinie Oaza (pierwszy seans w 1908 r.), w kolejnych wcieleniach zwanym kinem Wolność, ponownie Oazą, Apollo i Helios. Było też o kinach z ulicy Górnośląskiej (wówczas Wrocławskiej): Lunie i Polonii (Silesii, Pan, Roxy, na końcu Syrence), o kinie z ulicy Wodnej-Ciasnej (Stylowy, Słońce, Bałtyk) i wreszcie o kinie Miraż (bliżej naszych czasów znanym jako Stylowe). Komentarz, w którym pojawił się też wątek zabiegów kolejnych właścicieli o widzów, ich relacji z władzami miasta i rewolucji, jaką w kinematografii stanowiło wprowadzenie filmu dźwiękowego wzbogacony był, rzucanymi na prawdziwy „kinowy” ekran, fotografiami, również archiwalnymi.
W ostatniej części spotkania prowadzący zaprezentował obecnie funkcjonujące w Kaliszu kina i odsłonił nieco tajniki kinowej „kuchni”, przybliżając zebranym egzotyczne po części terminy typu 3D, 4D itp.
Imprezę zorganizowano przy współpracy z kaliskim Oddziałem TOnZ dzięki wsparciu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.
PS, fot. Marek Bergman
Napisz komentarz
Komentarze