Repertuar przeglądu był dość zróżnicowany, bo młodzi wykonawcy i ich opiekunowie sięgali nie tylko po pieśni kościelne, ale także po piosenki religijne i ludowe, nie tylko po utwory zawierające poważną refleksję, ale także po radośnie wyśpiewywane wyznania wiary.
A co daje dzieciom i młodzieży udział w muzycznych zajęciach organizowanych przez kościół? „Wielką radość… Dużo satysfakcji… Ogromną przyjemność… To moja jedyna pasja poza sportem” – powiedziały nam dzieci z kaliskiego „Agnus Dei”, które jest formacją wokalno-instrumentalną, od czterech lat działającą przy Parafii Bł. Michała Kozala. - Zespół, który prowadzi pani Agnieszka Jesion skupia przeważnie dzieci z rejonu, nie tylko z parafii. Pani Agnieszka prowadzi prywatną szkołę muzyczną, więc doskonale dzieci kształci, wychowuje. Myślę, że będą z nich kiedyś duże talenty – mówi dumny ks. Marian Błaszczyk, proboszcz parafii na Winiarach.
„Agnus Dei” został zresztą jednym z laureatów Sacrosongu, w ramach którego – w kategoriach solistów i zespołów – przyznano w sumie 7 nagród i 10 wyróżnień. - My mamy zawsze ogromną trudność określić, jaki jest poziom, bo jest ciągle inny – poszukujący i wzrastający – mówi prof. dr hab. Kazimierz Madziała, przewodniczący jury, uczestniczący w „Sacrosongu” od jego początków. - Dzieciaczki uczą się od siebie, podglądają, jak to robią inni, w ten sposób zachęcają nawzajem, i to nas bardzo cieszy. To jest, uważam, największe osiągnięcie.
Do Kalisza zjechali soliści i zespoły nie tylko z diecezji kaliskiej, ale także z dalszych zakątków kraju i – po raz kolejny w historii przeglądu – z Ukrainy. Występ zespołu „Chodaki” z Tarnopola zresztą rozpoczął koncert galowy, a w jego finale dzieci z Ukrainy dowiedziały się, że zdobyły także Nagrodę Specjalną za prezentację pieśni liturgicznych w języku polskim. - W ramach tej relacji polsko-ukraińskiej, w ramach przełamywania uprzedzeń to właśnie ta młodzież pokazuje nam, że można żyć radośnie, w zgodzie, pokoju i śpiewać wspólnie, nie tylko pieśni religijne, ale i piosenki ludowe. Razem trwać, razem rozwijać się – mówi pomysłodawca i organizator imprezy ks. prałat Stanisław Tofil, proboszcz Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu.
Aby dodać łyżkę dziegciu do tej beczki miodu, warto zauważyć, że po raz pierwszy w przeglądzie zabrakło chórów. - Są, działają, ale nie wzięły udziału w konkursowych przesłuchaniach - zauważyła jedna z jurorek, Maria Pawelec. - Dyrygenci, zgłaszajcie się! To wspaniały festiwal, jest bardzo miła atmosfera, życzliwe jury. Można się też czegoś nauczyć, można podpatrzeć, podsłuchać. Nie ma wielkiej rywalizacji, nie trzeba się bać, że coś się nie uda, a dzieci udział w konkursie mobilizuje.
PROTOKÓŁ JURY
27. DIECEZJALNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI I PIOSENKI RELIGIJNEJ
„SACROSONG 2016"
zorganizowanego przez Parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu
oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
w dniach 8-9 października 2016 roku.
Jury w składzie:
- KAZIMIERZ MADZIAŁA - profesor doktor habilitowany - Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - przewodniczący
- mgr MARIA PAWELEC – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu,
- ks. prałat mgr STANISŁAW TOFIL - proboszcz Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu,
- mgr ANDRZEJ TYLCZYŃSKI – główny specjalista w Dziale Artystycznym Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - sekretarz,
po przesłuchaniu w dniu 8 października 2016 r. 23. zespołów oraz solistów ( około 250 wykonawców) postanowiło przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:
W kategorii zespołów nagrodę otrzymują (w kolejności występowania):
- Zespół wokalno-instrumentalny AGNUS DEI z Parafii Bł. Michała Kozala w Kaliszu, opiekun Agnieszka Jesion
- Tercet wokalny AKOLADA z Czempinia, opiekun Agnieszka Szymańska
- Schola młodzieżowa AGAPE z Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu, opiekun ks. Sebastian Łagódka
- Zespół CHODAKI z Tarnopola (Ukraina), opiekun Misza Polucha otrzymuje nagrodę specjalną za prezentację pieśni liturgicznych w języku polskim.
W kategorii zespołów wyróżnienia otrzymują (w kolejności występowania):
- Schola Parafialna JÓZEFOWE NUTKI z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, opiekun s. Danuta Kiełt
- Zespół FATIMSKIE DZIECIAKI z Parafii Matki Boskiej Fatimskiej z Jarocina, opiekunowie Łukasz Grodzki, Justyna Kmieć
- Schola MARANATHA ze Złoczewa, opiekunowie Katarzyna Dębowska, Jakub Biniek
- Zespół EUPHONIA z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Nowych Skalmierzycach, opiekun Justyna Kieszek- Gawrońska
- Zespół BOŻE ISKIERKI z Nowych Skalmierzyc, opiekunowie Joanna Jaś, Mariusz Jernalczyk
- Zespół ISKIERKI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA z Parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, opiekunowie ks. Łukasz Ograbek i s. Wanda
- Zespół BOŻE OWIECZKI z Zespołu Szkół w Brzezinach, opiekunowie Anna Kupajczyk i Jarosław Olek
- Schola parafialna CIELECKIE SŁOWIKI z Parafii św. Małgorzaty w Cielczy, opiekun Patryk Urbaniak.
W kategorii solistów nagrodę otrzymują (w kolejności występowania):
- ALEKSANDRA PLUTA z Moszczanki
- WIKTORIA MUSZYŃSKA z Leszna
- JULIA KLACZYŃSKA z Brzezin
W kategorii solistów wyróżnienie otrzymują (w kolejności występowania):
- WIKTOR JABŁOŃSKI z Zagórowa
- ANNA PRZEPIÓRKA z Iwanowic.
Pozostałe zespoły i soliści otrzymują dyplomy uczestnictwa oraz upominki.
Jury podkreśla różnorodność form wykonawczych i ustawiczne poszukiwanie nowego repertuaru pieśni sakralnych przez wykonawców. Podkreślić też należy stosowanie przez wielu uczestników Przeglądu rożnorodnego, „żywego” akompaniamentu. Jury podkreśla fakt wyjścia tegorocznego „SACROSONGU” poza granice Diecezji i kraju. Z radością zauważa też rosnące zainteresowanie pieśnią i piosenką religijną, szczególnie wśród młodzieży.
Jury dziękuje wszystkim uczestnikom Przeglądu oraz gratuluje wyrównanego i wysokiego poziomu artystycznego prezentowanych utworów. Zauważa dbałość o estetyczny wymiar występów, interesujący i zróżnicowany dobór repertuaru oraz pasję i zaangażowanie wykonawców, instruktorów
i opiekunów biorących udział w "SACROSONGU".
Jury podkreśla duże znaczenie Przeglądu dla wykonawców.
Szczególne podziękowanie Jury kieruje także do wszystkich Instruktorów, Opiekunów, Rodziców i Organizatorów – Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu oraz Centrum Kultury
i Sztuki w Kaliszu – za pracę włożoną w przygotowanie i zrealizowanie „SACROSONGU” oraz ufundowanie nagród. Dziękuje też Sponsorom za jego wspieranie.
Jury podkreśla, że istniejący od 27. lat kaliski "SACROSONG" wskazuje na potrzebę tej formy przeglądu, pozwala on bowiem wielu zespołom i wykonawcom zaprezentować się i porównać z innymi, mobilizuje instruktorów do aktywnej pracy z dziećmi i młodzieżą, przyczynia się do poszukiwania i poszerzania repertuaru, podnoszenia poziomu wykonawczego, podejmowania twórczych poszukiwań i artystycznego rozwoju. "SACROSONG" przyczynia się tym samym do wzbogacania muzyki sakralnej i jej krzewienia wśród dzieci i młodzieży.
Jury podkreśla, że formuła „SACROSONGU” poszerza się i wzbogaca
o udział zespołów z zagranicy – w tym roku zespół „CHODAKI”z Tarnopola (Ukraina).
Jury życzy wszystkim instruktorom i opiekunom dalszej wytrwałości
w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz zachęca do udziału w kolejnym, 28. Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Religijnej "SACROSONG 2017".
Napisz komentarz
Komentarze