Szerszej publiczności João znany jest jako finalista 4. edycji programu X-Factor. Współpracował z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic i argentyńskim bandoneonistą Arielem Ramirezem.
Jego piosenki znalazły się na radiowej płycie RAM Cafe vol. 7 oraz w albumie Siesta vol. 11 Marcina Kydryńskiego. Po sukcesie projektu i płyty João de Sousa & Fado Polaco w 2012 roku, setkach koncertów w Polsce, Niemczech oraz Portugalii, João wraca z najnowszym albumem Luta.
Nadal pobrzmiewają w nim nuty fado oraz muzyki luzofońskiej, ale w jedenastu autorskich utworach znalazła się jeszcze inna paleta barw – przede wszystkim jazz, także reggae, hip-hop i muzyka alternatywna. Płyta jest od początku do końca wizją João, który debiutuje tu w roli producenta. Piosenki śpiewane są głównie po portugalsku, również po polsku (autorstwa poety i muzyka
Filipa Zawady), hiszpańsku, angielsku. João opisuje w nich własne emocje i obserwowaną codzienność współczesnego świata.
Choć pochodzenie artysty ma bardzo duży wpływ na jego twórczość, bo wciąż echem odbija się w niej portugalskie saudade (tęsknota), czerpie on także inspiracje z muzyki polskiej (stąd nietypowe dla tego gatunku, interesujące połączenie brzmienia trąbki i skrzypiec). Fado w wykonaniu João brzmi nowocześnie i świeżo – to fado nowego pokolenia.
Koncert w Muzeum odbędzie się 23 października o godz. 19.00. Godzinę wcześniej Grażyna Jadwiszczok opowie, czym jest fado.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
RED, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze