Władysław Kościelniak (+99)
Był malarzem, grafikiem i rysownikiem. Plakacistą i felietonistą. Jego drzeworyty, akwaforty czy litografie znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach wielu krajów. Przed długie lata, na łamach lokalnej prasy przypominał zapomniane zabytki, zdradzał tajemnice tych znanych i zachęcał, by wędrując po południowej Wielkopolsce, z zaciekawieniem obserwować otaczające nas budowle i krajobrazy. Sam robił to z niezwykłą pasją, o czym świadczy 1150 felietonów w ramach cyklu „Wędrówki ze szkicownikiem” i 100 innych publikacji. W uznaniu zasług dla popularyzowania historii Kalisza, Rada Miejska przyznała mu najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, a także Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza. Na wniosek władz miasta Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał mu odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej". Władysław Kościelniak odszedł 13 listopada 2015 r.
Janina Kościelniak (+95)
Była żoną Władysława Kościelniaka, z którym spędziła okrągłe 70 lat. Była jego muzą, ale też pierwszym krytykiem i konsultantem. Przyjaciółką i wierną towarzyszką. Kiedy on wędrował ze szkicownikiem po swoim ukochanym Kaliszu, ona dbała o codzienne sprawy i gości, którzy zaglądali do pracowni męża przy ulicy Górnośląskiej. Odeszła 7 miesięcy po jego śmierci, w lipcu br.. Spoczęła obok niego na cmentarzu katolickim przy Rogatce.
Alina Nowicka-Keńska
Znana w Kaliszu radczyni prawna. Przez wiele lat była związana z kaliskim samorządem. W latach 1992 – 2003 pełniła funkcję radcy prawnego w kaliskim magistracie. Odeszła w grudniu 2015 r.
Andrzej Hadryś (+61)
Znany kaliski internista, reumatolog, lekarz medycyny pracy. Był radnym Rady Miejskiej Kalisza w latach 1994 -1998, wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, członkiem Komisji Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa RMK, w latach 1998-2001 przewodniczącym Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wiele lat przepracował w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Zmarł nagle 15 lutego br.
Józef Gąsiorowski (+100)
Był najstarszym w regionie strażakiem – ochotnikiem. Swoje życie z OSP w Piwonicach związał w 1949 roku. Przez lata brał czynny udział w typowych akcjach ratowniczych, jednak najwięcej energii w działalności społecznej poświęcał Orkiestrze Dętej działającej przy OSP Piwonice. Mimo że sam nie grał na żadnym instrumencie, muzycy ustanowili go Honorowym Prezesem Orkiestry. W 1969 r. został odznaczony Brązowym Medalem Zasług, w 1977 r. – Srebrnym, a w 1982 r. Złotym Medalem Zasług. W 2003 r. przyznano mu Złoty Znak Związku. Odszedł 6 lutego br. w szpitalu, do którego trafił po złamaniu nogi.
Ppłk. Tadeusz Siedlecki (+92)
Brał udział w walkach o wyzwolenie stolicy, za co został odznaczony „Medalem za Warszawę”. Uczestniczył też w walkach o Berlin i otrzymał „Medal za zdobycie Berlina”. W czasie działań frontowych otrzymał Krzyż Walecznych. Za uratowanie życia innemu żołnierzowi przyznano mu Krzyż Orderu Virtuti Militari.
Tadeusz Siedlecki był członkiem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Związku Inwalidów Wojennych. Posiadał Złoty Krzyż Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Przez wiele lat pracował w Obronie Cywilnej Kraju, ostatnio na stanowisku gospodarza schronu atomowego przy ul. Granicznej w Kaliszu. Zmarł 9 czerwca 2016 r.
Por. inż. Leopold Barzęc (+87)
Zaangażowany był w działalność organizacji kombatanckich. Przez lata szefował miejscowemu Związkowi Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Reprezentował organizację podczas uroczystości patriotycznych oraz licznych spotkań z młodzieżą. Zmarł w sierpniu br.
Napisz komentarz
Komentarze