W nocy z poniedziałku 14 listopada na wtorek, Księżyc będzie się nam wydawał zdecydowanie większy i jaśniejszy niż zwykle. Dzieje się tak z powodu nieregularnej orbity tego satelity. Tego jednego dnia przypada moment, w którym Księżyc jest najbliżej Ziemi. - Pełnia Księżyca występuje w każdym miesiącu. Raz w roku pełnia określana jest mianem superpełni - obserwowany Księżyc jest wtedy większy niż zwykle. Superpełnia w najbliższy poniedziałek będzie "największą superpełnią w XXI wieku" – mówi Radosław Pior, astronom.
Księżyc będzie jaśniejszy aż o 30 % niż zwykle. Takie zjawisko o tej porze roku nazywane jest „Księżycem Myśliwych”. W Ameryce Północnej Indianie właśnie w taką noc wybierali się z psami na łowy. Dziś, zwłaszcza w naszym regionie, trudno spotkać nocnych myśliwych, bo i polować nie ma na co, ale według astrologów pełnia Księżyca nadal budzi w nas pierwotne instynkty, które w różny sposób dają o sobie znać.
W najbliższy poniedziałek 14 listopada, od godz. 19:00, Koło Astronomiczne przy Spółdzielni Mieszkaniowej Dobrzec, zaprasza na obserwacje Superpełni Księżyca. - Zapraszamy do wspólnej obserwacji na Pola Marsowe. Poza Księżycem spojrzymy w Marsa, już zachodzący Trójkąt Letni. Zobaczymy także wschodzącego Oriona. – mówi Radosław Pior.
MS, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze