Biskup Edward Janiak informacją o tworzonej przez siebie szkole pochwalił się w trakcie spotkania z sołtysami, które odbyło się 11 listopada. Jak powiedział robi to między innymi z sentymentu. – Nie ukrywam, że sam skończyłem taką szkołę – zdradził tydzień temu biskup. – Nasi zachodni sąsiedzi tuż przy granicy tworzą szkoły zawodowe i przyciągają naszą młodzież do siebie. Dlatego pomyślałem żeby zaoferować im coś, co pozwoli im zostać w kraju. Tu się kształcić i szukać pracy.
Już w rozmowie z portalem faktykaliskie.pl ordynariusz diecezji kaliskiej zdradził więcej szczegółów dotyczących idei powstania szkoły. - Niepokoi nas fakt wielkiej emigracji, mnóstwo młodych utalentowanych ludzi wyjeżdża z kraju, pragnąc poprawić swój byt materialny – mówi. - Stąd pomysł, aby wykształcić w taki sposób młodego człowieka, aby doskonale sobie poradził w Polsce, stając się konkurencją dla firm zagranicznych. Badając rynek diecezjalny, składający się z czterech województw, podejmujemy zadanie edukacji technicznej, takiej, która będzie otwarta na przyszłość tzn. na nowe technologie.
Biskup Edward Janiak (w środku) sam z wykształcenia jest leśnkiem. Fot. kalisz.poznan.lasy.gov.pl
Takie powiaty jak kępiński czy krotoszyński, które wchodzą w skład diecezji kaliskiej, to zagłębia firm zajmujących się obróbką drewna i wytwarzaniem m.in. mebli. Szkoła będzie kształcić na trzech kierunkach:
- Technik Technologii Drewna z projektowaniem mebli i obróbką drewna na maszynach CNC
- Mechatronika
- Informatyka z programowaniem
Nauka zakończy się maturą. Klasy będą 25-osobowe, a samo Technikum mieścić się będzie w Centrum Józefologicznym przy Wyższym Seminarium Duchownym. Do dyspozycji uczniów będzie internat. - Mankamentem szkół publicznych zarządzanym przez samorządy jest często za duża liczba uczniów w klasie. Nasza szkoła pozostaje przy statusie szkoły publicznej, jednak organem prowadzącym będzie Kuria Diecezjalna. Dzięki temu będziemy mogli pozwolić sobie na stworzenie klas mniej licznych – zachęca do zainteresowania się szkołą młodych ludzi ks. bp. Edward Janiak. - Tworząc placówkę dydaktyczną od podstaw, możemy pozwolić sobie na zatrudnienie najlepszych nauczycieli, którzy pomogą młodemu człowiekowi - jak mówił Jan Paweł II - otworzyć się na prawdę, sprawiedliwość i inne duchowe wartości. Generalnie mamy już dobrane grono pedagogiczne, którym najlepszą rekomendację wydali ich sami byli uczniowie.
Pierwszy dzwonek w Technikum Drzewnym prowadzonym przez Kurię zabrzmi 1 września 2017 roku. Już zaczął działać komitet organizacyjny szkoły, który zajmuje się instytucjonalizacją placówki oraz jej promocją.
AW, zdjęcie arch.
Napisz komentarz
Komentarze