Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Akademia ucznia" działa od 1 września br. Funkcjonuje wspólnie z Niepublicznym Przedszkolem "Pluszaki", które działalność rozpoczęło jako pierwsze. Szkoła stosuje terapię behawioralną dzieci z autyzmem i proces ich integracji ze zdrowymi dziećmi. W czwartek, 24 listopada odbyło się oficjalne otwarcie placówki i pasowanie czworga autystycznych uczniów klasy pierwszej. - Te dzieci uczęszczały już dwa lata i dłużej do naszego przedszkola. I teraz, na tym poziomie wczesnoszkolnym, naprawdę widzimy bardzo duże efekty – mówi dyrektorka szkoły Monika Abzdykiewicz. – Gdy dzieci przyszły do nas, zgłaszały się do przedszkola, praktycznie nie umiały mówić, miały bardzo dużo zaburzeń, deficytów w zachowaniu, w spostrzeganiu, w komunikowaniu się. Teraz jest już dużo lepiej, ciągle się rozwijają i to nas cieszy.
Szkoła zatrudnia liczną kadrę specjalistów czuwających nad kształceniem i rozwojem dzieci z autyzmem. Na chwilę obecną w placówce istnieje tylko oddział zamknięty, ale dyrekcja planuje w przyszłości stworzyć klasę otwartą, w której będą uczyć się wspólnie dzieci zdrowe i autystyczne. - Dzieci z autyzmem mają problemy generalnie w komunikowaniu się z innymi osobami. I właśnie naszym zadaniem jest nauczyć je być w grupie, żeby się nie izolowały, żeby nie żyły w swoim świecie, tylko żeby nauczyły się , że wokół nich są inne osoby, inne dzieci, dużo ludzi dorosłych. Aby nie miały związanych z tym lęków – wyjaśnia Monika Abzdykiewicz. - Dlatego ta integracja, powolutku oczywiście, na miarę możliwości dzieci, będzie im dawała dużo korzyści, a także dzieci zdrowe będą uczyły się tolerancji, że obok nich może być ktoś troszeczkę inny, niż oni, że trzeba mu czasami pomóc, trzeba zrozumieć pewne zachowania. Myślę, że będzie to obopólna korzyść - dodaje.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Akademia ucznia” jest pierwszą tego typu placówką w Kaliszu i powiecie. Posiada specjalistyczne klasy, zarówno do nauki grupowej, jak i indywidualnej. Pierwsze oddziały dla dzieci z autyzmem w przedszkolu „Pluszaki”, którego szkoła jest rozwinięciem, powstały w 2014 roku.
Tomasz Dalinkiewicz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze