Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dekomunizacja ulic w Kaliszu. Które zmienią nazwę?

Sześć kaliskich ulic musi zmienić nazwę. Obowiązek taki nakłada na samorządy ustawa dekomunizacyjna. Co to oznacza dla mieszkańców?
Dekomunizacja ulic w Kaliszu. Które zmienią nazwę?

Zgodnie z Ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Oznacza to, że nie można nadawać takich nazw, a nazwy już istniejące muszą być zmienione w ciągu roku od wejścia w życie nowej ustawy, tj. do września 2017 roku. W Kaliszu dekomunizacja dotyczyć będzie 6 ulic. – Wytypowane zostały w wyniku konsultacji przeprowadzonej z Instytutem Pamięci Narodowej, jako właściwą instytucją państwową wskazanej w wymieniowej ustawie – mówi Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – Są to: ul. Marii Koszutskiej,
Józefa Koszutskiego, Hanki Sawickiej, Bolesława Rumińskiego, Lucjana Szenwalda
i Stefana Dybowskiego.

Będę konsultacje

Ratusz podkreśla, że cały proces konsultowany będzie z mieszkańcami tych ulic. Ci mają prawo wybrać  nową nazwę, ale nie zgodzić się na zmianę nie mogą. - W przypadku niewykonania obowiązku zgodnie z zapisami ustawy, wojewoda wyda zarządzenie zastępcze, w którym nada nową, zgodną z ustawą nazwę. Nastąpi to w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin wyznaczony właściwemu organowi tj. Radzie Miejskiej – dodaje Elżbieta Zmarzła.

Dokumenty bez zmian

Plus jest taki, że ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców wymiany dokumentów, nawet jeśli zmienione zostaną nazwy ulic. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Nie obędzie się jednak bez zmian szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń czy reklam. Z kosztami muszą więc liczyć się przede wszystkim ulokowane przy tych ulicach firmy.

Krasicki za Krasickiego

Nie wszędzie jednak dekomunizacja wiąże się z wydatkami. W Dzierzgoniu na Pomorzu wpadli na pomysł, jak antybohatera zmienić w bohatera. Wystarczyło tylko dobrze poszukać w podręcznikach i tak np. zaproponowano zmianę nazwy ul. Gen. A. Zawadzkiego na Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego żołnierza Szarych Szeregów, podporucznika Armii Krajowej, uczestnika słynnej „Akcji pod Arsenałem”. Osiedle im. Janka Krasickiego otrzymałoby nowego patrona, tj. hrabiego Ignacego Krasickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, pisarza oraz Senatora Rzeczypospolitej. Podobnie uczynił pobliski Sztum, gdzie Kazimierz Baczyński, jeden z utrwalaczy władzy ludowej został Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Tabliczka wymagała jedynie niewielkiej korekty.

Jak będzie w Kaliszu? Na razie nie wiadomo. W banku nazw prowadzonym przez Urząd Miejski, znajduje się obecnie 158 propozycji nazw ulic, placów i rond, z których samorządowcy będą czerpać swoje pomysły. Jedne z ostatnich zgłosił niedawno radny PiS Martin Zmuda. Jego zdaniem warto zastanowić się nad upamiętnieniem: Gustawa Arnolda Fibigera, Danuty Siedzikówny „Inki”, Rotmistrza Witolda Pileckiego i Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak zapewnia prezydent Kalisza, również te nazwy zostaną wzięte pod uwagę przy procesie dekomunizacji ulic. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska.

MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/