Historyczny sezon KTK (ZDJĘCIA)

Blisko 30 medali mistrzostw Polski, Europy i świata oraz Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików wywalczyli w roku 2016 przedstawiciele Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego. Podczas piątkowego spotkania w restauracji „Emilia” władze klubu wyróżniły zawodników, trenerów, sponsorów, a także wszystkie inne osoby, które przyczyniły się do ostatnich sukcesów. – Po raz pierwszy nasz zawodnik zdobył tytuł mistrza świata, więc ten rok był dla klubu historyczny – przekonuje prezes KTK, Bogdan Jamroszczyk.

Kaliscy kolarze byli widoczni nie tylko na krajowych, ale też międzynarodowych arenach. Niemal z każdej imprezy wracali z medalową zdobyczą, sięgając po najwyższe laury mistrzostw Polski, Europy i świata. – Sezon 2016 był bardzo udany, bo po raz pierwszy w historii klubu nasz zawodnik zdobył tytuł mistrza świata. Dokładając do tego dwa tytuły mistrzów Europy w sumie zdobyliśmy 26 medali rangi mistrzowskiej. Do tego start w 70 imprezach, 151 miejsc na podium, z czego 69 na jego najwyższym stopniu. W telegraficznym skrócie sportowy sukces, jakiego w naszym klubie jeszcze nie było – cieszy się prezes KTK, Bogdan Jamroszczyk.

To najcenniejsze trofeum, czyli mistrzostwo świata w wyścigu punktowym, było dziełem Szymona Krawczyka z grupy juniorów KTK, który wywalczył ponadto tytuł mistrza Europy w torowym wieloboju. Złoto z w europejskim czempionacie zdobył też jego klubowy kolega Dawid Czubak. Obaj regularnie ponadto stawali na podium torowych i szosowych mistrzostw Polski. – Ten sezon był najlepszym w mojej dotychczasowej karierze, ale nie zamierzam spocząć na laurach i liczę, że nadal będę się rozwijał, by w kolejnym sezonie tych sukcesów było jeszcze więcej – mówi nam Krawczyk. – Cele, jakie sobie założyliśmy przed rokiem, zostały zrealizowane. Przez te cztery lata pracy z tymi chłopakami zdobyliśmy wszystkie możliwe tytuły – od mistrzostw Polski aż po mistrzostwo świata – nie ukrywa Piotr Zaradny, trener kaliskich juniorów.

O KTK było głośno nie tylko za sprawą juniorów. Świetnie poczynali też sobie młodzicy oraz juniorzy i juniorki młodsze. W tej ostatniej kategorii kilka razy na podium Mistrzostw Polski stawały Julia Kowalska i Wiktoria Polak. – Za najcenniejszy sukces uważam złoto w mistrzostwach Polski w jeździe na czas dwójek. Do tego było jeszcze srebro Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, więc ten rok był bardzo udany – przyznaje Julia Kowalska. – Cieszę się przede wszystkim ze złotego medalu z wyścigu na dwa kilometry na torze. Gdybym wystartowała w tegorocznych mistrzostwach Europy to z takim czasem, jaki wtedy uzyskałam, zajęłabym czwarte miejsce. To dobry prognostyk na przyszłość – dodaje Wiktoria Polak.

Piątkowe podsumowanie było okazją do wręczenia wyróżnień najlepszym zawodnikom i ich trenerom. Nie zabrakło też podziękowań dla działaczy, sponsorów oraz innych osób, które przyczyniły się do ostatnich sukcesów kaliskiego kolarstwa. Również tych organizacyjnych, bo KTK przeprowadziło trzy duże imprezy – Wyścig Szlakiem Bursztynowym, zawody na torze z okazji Święta Miasta i szosowe mistrzostwa Polski w jeździe na czas dwójek i drużyn.