To właśnie jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych upodobali sobie przestępcy. - Zakładają konta pod fałszywym nazwiskiem, oferują coś do sprzedaży, po czym likwidują konto po kilku dniach, gdy tylko otrzymają pieniądze – ostrzega mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. – W ostatnich dniach zgłasza się do nas coraz więcej osób poszkodowanych, które nie otrzymały zamówionego towaru, a kontakt ze sprzedającym się urwał.
Jedną z ostatnich ofiar oszusta jest mieszkanka Kalisza, która kilka tygodni temu wpłaciła 90 złotych na konto sprzedającego i do dziś nie otrzymała przesyłki. Ta i innymi tego typu sprawami zajmują się funkcjonariusze do walki cyberprzestępczością.
Policjanci apelują, aby dokonując zakupów w sieci, stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych internautów. Zwłaszcza że zakupy to nie jedyna forma przestępstw internetowych. Sprawcy kradną też nasze dane przechowywane na komputerach, podszywają się pod banki inne instytucje, chcąc wykraść poufne informacje np. numery kont czy kody PIN.
Poniżej kilka zasad, jak bezpiecznie kupować w sieci:
• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Zwracajmy też uwagę, czy sprzedający podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy do niego zadzwonić.
• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Pamiętajmy też, że zazwyczaj można zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, często telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".
Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze