Projekt, którego kuratorem był Mateusz Szymanówka, złożony był z czterech odsłon, podczas których każdorazowo Galeria pokazywała dwie prace polskich choreografów młodego pokolenia, zapraszała do dyskusji z artystami wizualnymi uprawiającymi między innymi performance oraz kuratorkami i autorkami tekstów o sztuce. W ramach programu publiczność miała okazję zobaczyć performances autorstwa Aleksa Baczyńskiego-Jenkinsa, Przemka Kamińskiego, Ani Nowak, Magdaleny Ptasznik, Agaty Siniarskiej, Kasi Wolińskiej, Marty Ziółek i Marii Zimpel. Zaproszenie do udziału w debatach po pokazach przyjęli wybitni przedstawiciele polskiej sceny sztuk wizualnych: Janusz Bałdyga, Izabella Gustowska, Przemysław Kwiek i Józef Robakowski. Rozmowy prowadziły: Małgorzata Kaźmierczak, Ewa Tatar, Agnieszka Sosnowska i Magdalena Kownacka.
Wybrane prace miały stać się punktem wyjścia do szerszej dyskusji o praktykach performatywnych w kontekście sztuk wizualnych i sztuk performatywnych. Z jednej strony chodziło o rozmowę o przeszłości (albo przeszłościach) światowego i polskiego performance’u, z drugiej – przyjrzenie się konkretnym działaniom na współczesnym polu performatywnym.
Efektem projektu oraz równoczesnym aneksem do „Powrotu (do) przyszłości” stała się dostępna w wersji cyfrowej oraz w druku (w limitowanym nakładzie) darmowa publikacja. Książka jest podzielona na trzy części. Na pierwszą z nich składają się informacje o pracach prezentowanych w ramach cyklu, dokumentacja fotograficzna, a także udostępnione przez artystów materiały z procesu twórczego: teksty, notatki i rysunki, przybliżające metody poszczególnych autorów oraz język, którego używają do opisu własnej praktyki. W drugiej części znajdują się skrócone zapisy czterech debat, które odbyły się w ramach „Powrotu (do) przyszłości”. Ostatnia część zawiera teksty Małgorzaty Kaźmierczak, Ewy Tatar, Agnieszki Sosnowskiej i Magdaleny Kownackiej, które prowadziły dyskusje w ramach „Powrotu (do) przyszłości”. W artykułach autorki rozwijają wybrane wątki z rozmów z artystami oraz próbują odpowiedzieć na niektóre z pytań pojawiających się w debatach.
PUBLIKACJĘ „POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI” można przeczytać TUTAJ
RK, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze