Wszystko zaczęło się od informacji czytelniczki portalu faktykaliskie.pl, pani Krystyny. Kaliszanka wysłała nam zdjęcia nietypowej papugi, którą napotkała w okolicach ulicy Polnej w Kaliszu.
Aleksandretta często widywana była w sadach przy ul. Polnej. Fot. Krystyna
Już wtedy przypuszczaliśmy, że może to być aleksandretta chińska - przedstawicielka tzw. gatunku inwazyjnego, który łatwo się asymiluje w nowym środowisku i ostatecznie może być zagrożeniem dla rodzimych gatunków zwierząt. Kolejne zdjęcia aleksandretty przysłał nam Sławek, który papugę sfotografował w Nowych Skalmierzycach.
Aleksandretta w Nowych Skalmierzycach. Niewykluczone, że to ta sama papuga, która widziana była przy ul. Polnej. Fot. Sławek
Na nasz artykuł o tych obserwacjach natrafił w sieci Wojciech Solarz, doktor biologii Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Naukowiec na podstawie zdjęć naszych czytelników potwierdził, że jest to aleksandretta chińska. Co takiego niezwykłego jest w tej papudze?
Naturalnym środowiskiem aleksandretty jest Azja. Do Europy trafia zazwyczaj, jako ptak ozdobny, sprzedawany w sklepach zoologicznych. – W Europie Zachodniej niektóre gatunki papug (m. in. aleksandretta obrożna) tworzą lęgowe populacje, a ich liczebność jest tak duża, że skutecznie konkurują z rodzimymi gatunkami o miejsca do gniazdowania (np. dziuple). Liczba obserwacji papug w Polsce szybko rośnie i nie można wykluczyć podobnego scenariusza w naszym kraju. Ponadto istnieje ryzyko, że nawet pojedyncze osobniki mogą być nosicielami pasożytów i chorób groźnych dla naszych gatunków. – wyjaśnia dr Wojciech Solarz.
Na razie aleksandretta chińska występuje w Polsce niezwykle rzadko. - Obserwacji tej papugi było zaledwie 10, ale tylko 3 zostały potwierdzone przez Komisję Faunistyczną. – dodaje Solarz. Za naszą namową i z pomocą dr Solarza, Sławek zdecydował się zgłosić swoją obserwację Komisji Faunistycznej- grona naukowego działającego przy PAN, które weryfikuje i potwierdza obecność nowych gatunków zwierząt w Polsce. Naukowcy zweryfikowali nasze informacje, relacje autorów zdjęć papugi i same fotografie. Po kilku tygodniach udało się. Obecność aleksandretty chińskiej w Nowych Skalmierzycach, dokładnie w Wigilię 2015 roku została potwierdzona i zarejestrowana przez naukowców.
Wykaz wszystkich obserwacji rzadkich gatunków dostępny jest TUTAJ. Co warto podkreślić w 2016 roku zarejestrowano tylko jeden przypadek obecności aleksandretty chińskiej (psittacula derbiana) w Polsce. Właśnie w Nowych Skalmierzycach. Fakt, że ta papuga widziana była w grudniu, świadczy o tym, że ten ptak jest w stanie przeżyć polską zimę, a to dla naukowców bardzo cenna informacja. Tym samym, razem ze Sławkiem, przyczyniliśmy się do wzbogacenia wiedzy naukowców o otaczającym nas świecie.
MS, fot. Sławek, Krystyna
Napisz komentarz
Komentarze