Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe otwarcie w promocji Kalisza. Kosztowne otwarcie

Miasto Kalisz weryfikuje swoje dotychczasowe działania w zakresie promocji i komunikacji z kaliszanami. Audyt zleca zewnętrznej firmie, a ta wytyka specom od promocji popełnione błędy i mówi, jak właściwie promować Gród nad Prosną. Sporo nas – podatników ta lekcja kosztuje, bo audytor za swoje porady zgarnia ponad 100 tys. zł. Czy tym razem zainwestowane w pijarowców pieniądze przyniosą pozytywny skutek?
Nowe otwarcie w promocji Kalisza. Kosztowne otwarcie

Miasto podpisało umowę z firmą Premium Consulting Mariusz Łodyga na „opracowanie strategii komunikacji Miasta Kalisza na terytorium Polski”. Umowa zakłada też audyt dotychczasowych działań promocyjnych Kalisza. Miasto zapłaciło firmie 107 tys. zł. Co konkretnie ma zrobić Premium Consulting?

Strona internetowa nowej nadziei kaliskiej promocji

 W specyfikacji do tej umowy, którą otrzymaliśmy od urzędników, znajdujemy kilka ogólnych punktów zapisanych w branżowym języku pijarowców. Firma ma np. przeprowadzić „analizę grup docelowych, w tym określenie ich cech demograficznych i psychograficznych, analizę bieżących trendów i mód w zakresie rozwoju marki miejskiej, określić cechy języka marki, opracować założenia do identyfikacji wizualnej marki, opracować założenia do komunikacji werbalnej marki, opracować strategię pozycjonowania marki” i jeszcze kilka zadań z zakresu marketingu, promocji i komunikacji.

Brzmi znajomo?

Powyższe zapisy brzmią poważnie, ambitnie… i łudząco podobnie do zadań, które postawiono Marcinowi Andrzejewskiemu, byłemu koordynatorowi Biura Promocji Urzędu Miejskiego. Andrzejewski już w 2015 roku „opracowywał pisemną koncepcję identyfikację wizualnej kampanii reklamowej” i „wyznaczał strategiczne obszary działania, ważne z punktu widzenia działań informacyjnych i promocyjnych”. 

Marcin Andrzejewski swoim zachowaniem uwagę mediów częściej skupiał na sobie, a nie na mieście, które miał promować

Rewolucyjne podeście do promocji w 2015 roku zakończyło się kompletnym fiaskiem. Fiaskiem dla promocji miasta, struktur Biura Promocji, w końcu dla samego koordynatora tych działań. U szczytu swoich możliwości w 2015 roku w Biurze Promocji działał 14-osobowy zespół, który miał tchnąć nowego ducha w promocję po poprzedniej ekipie samorządowej.

Nadzieja kaliskiej promocji. W Ratuszu nie ma dziś większości osób widocznych na tym zdjęciu

Szybko jednak wszystko zaczęło się psuć. Z kierowania biurem szybko zrezygnowały dwie kierowniczki, chociaż każda z nich w chwili angażu miała być nową nadzieją i nowym otwarciem. Starania całego zespołu przysłaniały kolejne informacje związane z Marcinem Andrzejewskim. Część opinii publicznej raziło zasadnicze wykształcenie Andrzejewskiego, innych luźna forma współpracy Ratusza z tym specjalistą, jeszcze innych podpisywane umowy na wysokie kwoty i ostatecznie niezrealizowane zadania, których się podjął.

Cicha zwyciężczyni

Ostatecznie ze współpracy z Andrzejewskim zrezygnował prezydent Sapiński, nowa struktura Biura Promocji rozsypała się. Na jej zgliszczach powstało Biuro Komunikacji Społecznej, a większość kompetencji związanych z promocją przejął OSRiR.  Największym zwycięzcą burzliwej rewolucji okazała się osoba najmniej eksponowana publicznie w szczycie potęgi Biura. Elżbieta Zmarzła w strukturach tej komórki była od 2015 roku. Pełniła i pełni rolę rzecznika prasowego, a dziś, po tych wszystkich zawirowaniach,  jest kierowniczką Biura Komunikacji Społecznej i to ona ma kluczowe zdanie w zakresie działania tej struktury.  Przez dwa lata starała się po prostu przekazywać informacje, promować prezydenta, odmawiając sobie kontrowersji wokół własnej osoby i ekscentrycznych zachowań. Zdaniem środowiska dziennikarskiego Zmarzła zawsze była w cieniu swoich bardziej ekspresyjnych kolegów. Gdy np. Marcin Andrzejewski w blasku fleszy opowiadał o błyskotliwych pomysłach, ona w zaciszu biura redagowała jakiś komunikat prasowy. Nigdy na świeczniku, ale zawsze przy prezydencie. Opłacało się.

Elżbieta Zmarzła wielokrotnie w mediach próbowała bronić kontrowersyjnych pomysłów swoich kolegów i przełożonych. Nawet tych, których obronić się nie dało

Teraz Elżbieta Zmarzła razem z  nową firmą pijarową jeszcze raz spróbuje wprowadzić zmiany w promocji i komunikacji, których nie udało się zrobić Andrzejewskiemu. Premium Consulting oprócz opracowania nowych koncepcji, oceniło również dotychczasowe działania Urzędu Miejskiego w zakresie promocji. – Rekomendacje dla miasta wynikające z audytu są następujące: miasto powinno opracować markę parasolową, na tej podstawie określić wizerunek, jaki marka miasta ma budować w oczach odbiorców. Miasto powinno stworzyć system identyfikacji wizualnej, który będzie wizytówką Kalisza. Miasto powinno dostosować poszczególne narzędzia i kanały komunikacji do poszczególnych grup odbiorców, w tym mieszkańców, przedsiębiorców, turystów. Oprócz powyższych rekomendacji audytorzy przedstawili również wiele zaleceń szczegółowych dotyczących tworzenia tekstów informacyjnych, wykorzystywania social media i innych narzędzi marketingowych (np. analityka internetowa, content marketing) czy budowy nowego serwisu internetowego – mówi Elżbieta Zmarzła, kierownik Biura Komunikacji Społecznej.

Czyli nic nowego. Kosztowny audyt w większości powtarza te same formułki, które dwa lata temu wygłaszał Marcin Andrzejewski. Może jednak tym razem nie skończy się na samych zapowiedziach i błyskotliwych pomysłach? Oby.

M. Spętany, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama