poniedziałek, 23 września 2024 00:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kobiety w "męskich" zawodach radzą sobie doskonale

Tradycyjne życzenia, kwiaty i słodkie upominki. Dziś swoje święto mają panie. Dzień Kobiet ma swoje tradycje i obyczaje. Obchodzony jest nie tylko w zaciszu domowym, ale też w pracy. Dlatego my postanowiliśmy sprawdzić, jak ze swoimi obowiązkami zawodowymi radzą sobie trzy panie, które mimo równouprawnienia, piastują stanowiska ciągle stereotypowo zarezerwowane dla mężczyzn. Jak się okazuje radzą sobie z obowiązkami bez problemu.
Kobiety w "męskich" zawodach radzą sobie doskonale

Agata Dybioch wykonuje niebezpieczną jak dla kobiety pracę

A często te nie należą do najprzyjemniejszych. W kaliskiej straży miejskiej jest 8 pań i ponad 50 panów. Tak zwana słaba płeć nie ma taryfy ulgowej. Dyżury ma jak koledzy, popołudniami, w nocy, weekendy i święta. Agata Dybioch, która również jest rzecznikiem prasowym kaliskiej jednostki, mówi, że nie raz w czasie interwenci próbowano ją pobić i grożono śmiercią.  - Kobieta pracująca w straży miejskiej przede wszystkim nie może być lękliwa. Czyli ta praca polega na tym, że nie wiemy, co nas w tej służbie spotka – mówi Agata Dybioch. – Czasami zdarza się, że ktoś przy zwykłych interwencjach typu mandat za złe parkowanie próbuje do nas podejść żartem i w ten sposób zamiast kary finansowej otrzymać tylko pouczenie.  Strażniczki miejskie również łagodzą obyczaje, jest to bardzo częste w interwencjach z osobami nietrzeźwymi z tzw. kloszardami, tam ta rozmowa kobiety w mundurze potrafi zdziałać cuda.

Łatwiej mają panie w Kaliskich Liniach Autobusowych. Jeszcze kilka lat temu praca za kierownicą miejskiego autobusu była zarezerwowana dla mężczyzn. Pojawienie się pierwszej kobiety sprawiło, że w krótkim okresie na taką pracę zdecydowały się cztery. Dziś, jak obiecały władze przewoźnika, wszystkie mają wolne, ale kiedy wykonują swoje obowiązki spotykają się zdecydowanie z sympatią pasażerów. – Często jest tak, że pasażerowie podchodzą i dziękują za jazdę. Mówią, że jeździmy delikatniej niż nasi koledzy, nie szarpiemy autobusem.  Zdarza się też, że dzieci przychodzą się z nami przywitać po wejściu do autobusu – mówi Monika Grodzińska, kierowca w KLA i dodaje, że mimo dominacji panów w firmie, atmosfera jest dobra. – Koledzy pomagają, doradzają i zawsze możemy na nich liczyć.  

Według pasażerów KLA Monika Grodzińska jeździe delikatniej niż jej koledzy

Świat dużych pieniędzy i poważnych inwestycji to od kilku miesięcy domena Barbary Gmerek. Do tej pory funkcje zastępców prezydenta były obsadzane tylko i wyłącznie panami. W tej kadencji są dwie wiceprezydent i jak mówi jedna z nich w czasie rozmów o interesach nie liczy się płeć, ale argumenty. Być może wchodząc do jej gabinetu, w którym dominują kwiaty, potencjalny inwestor myśli, że rozmowa będzie lekka, ale jak dodaje Barbara Gmerek, najpierw praca. - Szczególnie jeśli chodzi o panów, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z decydentem panią, bardzo lubię używać sformułowania „oczywiście zgadzam się ze wszystkim, ale...” i wtedy ja wyłuszczam swoje argumenty i w większości wypadków nie zdarzyło mi się, by panowie zakwestionowali moje argumenty – zdradza swoją tajną broń Barbara Gmerek. - I myślę, że na dzień dzisiejszy inwestorzy, którzy z nami współpracująj już wiedzą, że fakt, iż kobieta jest na tym stanowisku nie tylko niczego im nie ułatwiło, ale wręcz przeciwnie - ja bardziej dokręcam przysłowiową śrubę. 

Jak mówi wiceprezydent Barbara Gmerek inwestorzy nie mogą liczyć na tarfyfę ulgową tylko dlatego, że negocjują z kobietą

Granice między zawodami typowo męskimi i kobiecymi zacierają się od dawna. Droga zawodowa to już raczej nie płeć, a nasze wyobrażenie tego, w czym chcielibyśmy się realizować. Jednak  przy dzisiejszym święcie warto koleżankę wykonującą tę samą pracę co my odciążyć i złożyć życzenia.

Red, zdjęcia AW 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JolaTreść komentarza: Jaki zarządca taki szpital. Pan radny na pewno przyjmie premię za dobre zarządzanie.Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:56Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: pytającyTreść komentarza: Każdy rząd próbował zreformować służbę zdrowia-proszę wskazać któremu ministrowi to się udało bowiem nawet mieliśmy ministrów zdrowia z przebogatym doświadczeniem zawodowym i tytułem profesorskim.Jedyne ich "osiągnięcia" to coraz większe składki zdrowotne,dłuższe kolejki do specjalistów i źle działające szpitale.To jest problem ogólnokrajowy zaistniały dość dawno lecz stale narastający!Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:32Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: LajkonikTreść komentarza: Nie ma zakazu wyprzedzania kilku czy kilkunastu pojazdów na raz. Warunek: dostosowanie prędkości do ograniczeń na danej drodze oraz brak zakazu wyprzedzania oraz brak skrzyżowania. Trzeba zaznajomić się z przepisami a później wypowiadać się na dany temat. Odbiegając od zdarzenia warto popatrzeć jak ludzie jeżdżą w strefie ruchu czy strefie zamieszkania. Nie mają zielonego pojęcia o przepisach. Zapraszam do lektury. Reasumując: pojazd skręcający w lewo musi upewnić się i ustąpić pierwszeństwa pojazdom z przeciwnego kierunku oraz upewnić się czy nie jest wyprzedzany. Oczywiście biorę sytuację np zjazd na posesję. W przypadku skrzyżowań i zakazu wyprzedzania wygląda to odmiennie.Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:28Źródło komentarza: 18-latek i 70-latek podjęli manewr w tym samym momencie? Kto zawinił?Autor komentarza: pytającyTreść komentarza: O,nowy podpis!Chłopie,tobie to innej specjalizacji jest potrzebny oddział/szpital!Czyżby podpisy "efka","niezalogowany" i "Franka" dla propagandy w stylu funkcjonariusza Kłeczka już nie wystarczyły????!!!Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglaku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama