Wawrzynek kwitnie bardzo wcześnie. Oczywiście jeśli sprzyja pogoda. Pierwsze kwiaty mogą pojawić się nawet w połowie lutego. Dlatego według leśników jest pierwszym objawem nadchodzącej wiosny. Także jego różowoczerwone i silnie pachnące kwiaty sprawiają, że na tle uśpionej jeszcze i szarej przyrody prezentuje się okazale. I wabi zwierzęta oraz ludzi.
Dla tych pierwszych nie stanowi zagrożenia, ale dla drugich jest śmiertelnie niebezpieczny. Wawrzynek jest trujący. Dla ludzi trujące są zarówno jego owoce, jak i kora. Za dawkę śmiertelną dla dorosłych uważa się spożycie od 10 do 12 dojrzałych jagód, a dla dzieci - zaledwie dwóch. Pomimo tych właściwości, wykorzystywany jest w lecznictwie
Kwiaty, które już można podziwiać w rezerwacie pojawiają się jako pierwsze. Później zaczynają rozwijać się liście, a owoce dopiero latem. Są purpurowo-czerwone. Krzew osiąga wysokość od 30 do 130 centymetrów.
Na terenie rezerwatu "Wydymacz" istnieje kilka stanowisk wawrzynka, wszystkie znajdują się na terenach podmokłych. Rośnie na nich kilkadziesiąt tych krzewów. Stanowiska wawrzynka są dobrze zabezpieczone. W Polsce jest to gatunek uznawany za bardzo rzadki i z tego powodu objęty jest całkowitą ochroną. O czym warto pamiętać chcąc np. wziąć gałązkę do domu.
Na terenie rezerwatu „Wydymacz” rosną m.in. długosz królewski, paprotka zwyczajna, widłak jałowcowaty, wiciokrzew pomorski, widłaki, ramienica wieńcowa, salwinia pływająca - wszystkie również objęte ochroną.
AW, Tomasz Wojtasik, zdjęcie arch.
Napisz komentarz
Komentarze