Wiesław Janicki prowadził lokal gastronomiczny parku od blisko 23 lat. 28 lutego br. niespodziewanie wypowiedziano mu umowę. Termin upływa 31 maja br.
Co takiego się wydarzyło? Jak tłumaczy Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu, na tę decyzję wpłynęło kilka czynników. - Najem lokalu użytkowego o powierzchni 46,44 m² Wiesław Janicki uzyskał w drodze przetargu nieograniczonego za stawkę 4,58 zł /m² (po denominacji). W związku z minimalną waloryzacją stawki czynszu we wcześniejszych latach, obecnie wynosi ona 8,72 zł/m² netto. W umowie wpisano iż, ww może korzystać z ogródka przy domku, mimo iż nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat. Zatem najemca za przedmiotową nieruchomość od lat ponosi miesięczne opłaty w wysokości 498,10 zł brutto – wyjaśnia Marzena Wojterska, dyrektor MZBM w Kaliszu. - Najemca bez żadnych uzgodnień z MZBM czy konserwatorem zabytków dokonał rozbudowy obiektu, a także wykorzystał teren przed budynkiem na ogródek gastronomiczny, który w ostatnich latach systematycznie zwiększał swój obszar (do ponad 200m²).Nie bez znaczenia jest zatem, iż najemca wykorzystuje ogródek nieodpłatnie, gdy inni dzierżawcy ogródków gastronomicznych mają naliczany czynsz za dzierżawę każdego m2 gruntu, m.in. zgodnie z Zarządzeniem nr 147/2017 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 13 marca 2017 r., stawka wywoławcza czynszu dzierżawnego za teren pod ogródkami gastronomicznymi przy Głównym Rynku wynosi 10 zł/m².
Miasto, powołując się na opinię własną, ale także mieszkańców Kalisza, ma też uwagi do estetycznej strony tego biznesu. A ta stoi w sprzeczności z planami rewaloryzacji Parku Miejskiego. Domek Parkowego, jak zauważa Marzena Wojterska, powinien być jego wizytówką, a obecna forma zabudowy terenu wokół budynku nie przysparza temu miejscu uroku. - W świetle powyższego oraz braku rzetelności najemcy w terminowym wnoszeniu opłat za lokal, zasadnym było wypowiedzenie umowy najmu – dodaje dyrektor MZBM.
Czy to oznacza koniec Parkowego? Jako lokalu gastronomicznego na pewno nie, bowiem miasto zapewnia, że nie zamierza zmieniać jego dotychczasowe funkcji. Zmienić może się natomiast najemca tego miejsca, ale też niekoniecznie. - Po zakończeniu najmu najemca może zwrócić się do Prezydenta Miasta o bezprzetargowe wynajęcie lokalu i gruntu pod ogródek gastronomiczny, ale na nowych, określonych przepisami zasadach i warunkach – wyjaśnia Marzena Wojterska.
Jednocześnie podkreśla, że działania MZBM nie są skierowane przeciwko konkretnej osobie, lecz mają związek z „porządkowaniem spraw”. Umowy wypowiedziano także innym najemcom, jeśli sposób wykorzystania nieruchomości lub warunki umowy budziły zastrzeżenia MZBM-u,. Tak było w przypadku umowy przy Wale Piastowskim czy przy ul. Piskorzewskiej. - Działając w imieniu miasta MZBM wspiera i pomaga przedsiębiorcom, o czym świadczą zastosowane 50% obniżki w opłatach czynszowych dla najemców w przypadku braku wzrostu obrotów, a także obniżki dla przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale w drodze przetargu. Pragnę wyraźnie zaznaczyć, iż nie jest prawdą, że miasto planuje sprzedaż przedmiotowej nieruchomości – mówi o Domku Parkowego Marzena Wojterska.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze