Prace ruszyły z lekkim opóźnieniem związanym z pogodą. Archeolodzy mają do przebadania ar Głównego Rynku od frontu ratusza. Wykop powstaje przy użyciu ciężkiego sprzętu. Kiedy zniknie warstwa ziemi pamiętająca najnowsze dzieje miasta, wtedy do pracy wkroczą badacze przeszłości i już w drobiazgowy sposób zaczną przyglądać się temu, co pozostawili nasi przodkowie mówi Leszek Ziąbka, archeolog z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. - Wcześniej był to teren, gdzie kwitło życie. Tutaj były karczmy i kramy. Z geofizyki wyszło, że są tutaj pozostałości jakichś fundamentów i chcielibyśmy maksymalnie je uchwycić, jeśli nie zostały rozebrane w XIX wieku do końca. Być może uchwycimy zasięg występowania bruku średniowiecznego, który mieliśmy we wcześniejszym wykopie. Chcielibyśmy się dowiedzieć, czy teren rynku był brukowany w większej części czy ograniczony, a jego teren wyznaczał drewniany krawężnik - wyjaśnia.
W ubiegłym roku prace były prowadzone na tyłach ratusza. Fragmenty wytypowano na podstawie badań georadarem oraz map. Prowadząc pierwszy etap prac, archeolodzy liczyli, że znajdą średniowieczną studnię. Jej śladów ziemia nie odkryła, ale dała inne ciekawe znaleziska, m.in. średniowieczny bruk kamienny na poziomie ponad 4 metrów. - Poza tym na tym poziomie znaleźliśmy trochę elementów konstrukcyjnych drewnianych. Prawdopodobnie związanych z funkcjonowaniem jakichś kramów, które wokół rynku prowadziły swoją działalność – dodaje Leszek Ziąbka. - Poza tym uchwyciliśmy wyższy poziom bruku na głębokości 2 metrów, już związany z osadnictwem nowożytnym, i fragment wodociągu interesujący konstrukcyjnie, bo z redukcją, czyli mechanizmem umożliwiającym czyszczenie na wypadek zapchania.
Badania mają potrwać do 20 kwietnia. Później archeolodzy powinni ustąpić miejsca letnim wydarzeniom plenerowym zaplanowanym przez Urząd Miejski na ten rok. Chyba, że ziemia odkryje jakieś niezwykłe i unikatowe znalezisko. Wtedy prace mogą się przedłużyć. Wykopaliska związane są z planowaną rewitalizacją śródmieścia.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze