Reklama
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Porażka Budżetu Obywatelskiego. Winnego nie ma? WIDEO

„Zadania, które zostały dopuszczone do głosowania, w większości nie powinny być w ogóle pozytywnie zweryfikowane” – tak o ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego mówi Barbara Gmerek. Wiceprezydent Kalisza uważa, że poprzednie kierownictwo wydziału odpowiedzialnego za Budżet Obywatelski przeprowadziło go fatalnie. Osądzani przez nią, dziś byli urzędnicy odpierają ataki i twierdzą, że to nowa wiceprezydent nie radzi sobie na urzędzie. Niezależnie od politycznych oskarżeń fakt jest taki, że zdecydowana większość projektów z trzech lat istnienia tej inicjatywy nie jest do dziś zrealizowana, a część z nich nigdy nie zostanie wcielona w życie. Na realizację czeka aż 80 projektów, a za moment ruszy kolejna edycja BO.
Porażka Budżetu Obywatelskiego. Winnego nie ma? WIDEO

 - Niestety przyszłam na to stanowisko troszkę za późno i te zadania, które zostały dopuszczone do głosowania, w większości nie powinny być w ogóle pozytywnie zweryfikowane. Mam tutaj pretensje do kierownictwa wydziału i referatu, które pozwoliło na taką weryfikację.- mówi Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza.

„Wychodził z założenia, że on wszystko wie najlepiej”

Referatem Budżetu Obywatelskiego kierował  w ubiegłym  roku Mateusz Nycek, jego przełożonym był naczelnik wydziału inwestycji Daniel Kaparuk, a ten podlegał  wiceprezydentowi Piotrowi Kościelnemu. Cała trójka nie pracuje już w Ratuszu i współtworzy nowe stowarzyszenie: „Kaliszanie”.  - Przede wszystkim chcemy być aktywni, społecznie wspierać wiele cennik inicjatyw, w tym także partycypację społeczną. – mówi Mateusz Nycek, były kierownik referatu Budżetu Obywatelskiego.

Obecna wiceprezydent zarzuca Nyckowi, że nie przeprowadzał właściwych weryfikacji zgłaszanych przez kaliszan wniosków, przez co, wiele z nich jest niemożliwych do realizacji, albo są o wiele bardziej kosztowna niż zakładano.

Wiadomo, że nie będzie zrealizowany zakup organów dla parafii na Ogrodach, nie zostanie wybudowane boisko na osiedlu Dobrzec, nie będzie terenów rekreacyjnych w Szczypiornie przy stawie Moczydło - to  z przyczyn formalnych.  A zagrożonych brakiem realizacji jest też wiele innych projektów. Wszystko z winy Mateusza Nycka- mówi Barbara Gmerek.  - Trudno mi na dzień dzisiejszy powiedzieć czy pan Mateusz Nycek z kimkolwiek konsultował to, czy po prostu sam sobie decydował, bo wychodził z założenia, że on wszystko wie najlepiej. – dodaje Gmerek.

Lato 2016: Prezydent Sapiński otoczony bliskimi współpracownikami, którzy odpowiadali za realizację BO, dziś przeciwnikami politycznymi z "Kaliszan". Realizację BO własną twarzą  firmował Grzegorz Sapiński

- Weryfikacja w 2016 prowadzona była w oparciu o regulamin BO, który nawiasem mówiąc, nie był mojego autorstwa,  wszystkie procedury przewidziane w regulaminie Budżetu,  zostały dopełnione. – odpiera zarzuty Mateusz Nycek. - Jak się chce i umie, to się szuka rozwiązań i sposobów, a jak się nie chce i nie umie, szuka się pretekstów i też powodów dla opóźnień, czy ewentualnych odstąpień od realizacji. – ocenia Nycek.

Jedna ekipa, jeden pryncypał

W tym sporze najbardziej dziwi fakt, że skonfliktowane strony do niedawna tworzyły jedną zwartą ekipę. Barbarę Gmerek w ratuszu zatrudniał i zachwalał Piotr Kościelny, podobnie jak Daniela Kaparuka i Mateusza Nycka. Wszyscy oni politycznie silnie związani byli z  Grzegorzem Sapińskim. Dziś, ci co zostali w Ratuszu odpowiedzialność za niepowodzenia Miasta spychają na niepracujących już byłych kolegów, a ci dostali nagłej amnezji, bo nie pamiętają już, że są współodpowiedzialni za porażki Ratusza.  Żalu i pretensji żadna ze stron nawet nie próbuje ukrywać.   - Przykre jest też to, że pan prezydent Grzegorz Sapiński, który w czasie kampanii wyborczej mówił wiele o partycypacji i w zeszłym roku chwalił się rekordową frekwencją Budżetu Obywatelskiego, dziś nie potrafi wyegzekwować od swojego wiceprezydenta skutecznej realizacji tych zadań. – twierdzi Nycek.

Zapłacą mieszkańcy

Spór trwa, a tracą na nim przede wszystkim mieszkańcy. Wiceprezydent Gmerek twierdzi, że gdyby zrealizować ubiegłoroczny Budżet Obywatelski w całości, to braknie na niego nawet do 3 milionów złotych.  - Jeżeli dołożę do jednego osiedla, to zaraz drugie zapyta, a dlaczego nam pani nie dołożyła? – wyjaśnia Barbara Gmerek.   

Lato 2015: Wiceprezydent Piotr Kościelny jeszcze nie wie, że obok niego stoi jego przyszła zastępczyni i krytyk jego pracy w Ratuszu

Na którym osiedlu braknie pieniędzy? Kto zyska a kto straci? Równolegle do przygotować urzędu do przeprowadzenia kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, trwa ustalania, które projekty z poprzednich edycji wyrzucić do kosza.

M. Spętany, fot. autor, wideo Magazyn Miejski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/