Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielkie zniszczenia w wielkim formacie

Wielkoformatowe fotografie zburzonego przed stu laty Kalisza na dobre wtapiają się we współczesny miejski krajobraz. Dzisiaj na budynku przy pl. św. Józefa instalowany jest największy, bo blisko 40-metrowy fotogram. Do wielkiej tragedii, jaka w 1914 roku spotkała miasto i jego mieszkańców, pomysłodawcy wystawy przyłożyli też odpowiednio wielką skalę.
Wielkie zniszczenia w wielkim formacie

W piątek przed południem jeszcze niewidoczny dla mieszkańców, choć już fizycznie obecny fotogram zwinięty w kostkę czekał na instalację. Dla zajmującej się tego rodzaju instalacjami outdoorowymi młodej firmy ze Skarszewa, którą Miasto wynajęło do zamontowania reprodukcji, takie wyzwania to codzienność. Chociaż i tu wiele czasu poświęcają na samo przygotowanie instalacji, bo techniczna praca nad wystawą rozpoczęła się już na początku czerwca. - Wszystko przygotowywaliśmy na miejscu. Poczęściowaliśmy, przyjeżdżamy, kompletujemy daną lokalizację, przyjeżdżamy na miejsce i tutaj już odbywa się sam montaż. Na miejscu zajmuje nam to średnio od 10 do 15 godzin w zależności od wielkości lokalizacji i formatu – mówi Łukasz Kudaś (na zdj.) z firmy Blue Area, która zajmuje się montażem wielkoformatowych zdjęć.

Na mieście pojawi się w sumie 12 historycznych fotogramów. Część z nich kaliszanie mogą oglądać już od kilku dni – pierwsze reprodukcje pojawiły się w okolicach Rogatki, a kolejne na ul. Kazimierzowskiej i  św. Stanisława. Zdjęcia do druku przygotował Mariusz Hermann, projekt graficzny wykonał Wojciech Stefaniak, a za ideą tego przedsięwzięcia stoi Ryszard Bieniecki, doradca prezydenta miasta. - Na instalację nakładane są wielkie formaty na specjalnych materiałach. Są to siatki o specjalnej powłoce, dzięki którym w tej wielkiej skali możemy pokazać te zdjęcia – wyjaśnia Ryszard Bieniecki. – Oczywiście wcześniej była produkcja studyjna, czyli przygotowanie materiałów zdjęciowych, powiększania, kwestia rozdzielczości. To są takie niuanse warsztatowe, które dobre firmy mają opanowane.

Dla osób zaangażowanych w ten projekt, począwszy od pomysłodawców i grafików, przez kilkunastoosobową grupę technicznych – także przecież z Kaliszem związanych – ta wyjątkowa ekspozycja to nie tylko praca, ale i ze względu na kontekst wystawy wyzwanie pełne emocji. - To ciekawa sprawa. Uczyłem się w Kaliszu i tutaj pracuję, dlatego zdjęcia będę też codziennie oglądał – podkreśla Łukasz Kudaś. Same fotografie, kontrastujące ze współczesnym krajobrazem Kalisza, mają uzmysłowić przechodniom skalę dramatu z sierpnia 1914 r.

Mapa rozmieszczenia zdjęć

Wernisaż wystawy zaplanowano na 5 lipca, ale same fotografie o wielkiej tragedii sprzed stu lat przypominać będą przez kilka miesięcy – do października. Koszt przygotowania wszystkich reprodukcji to ok. 100 tysięcy zł.

Mirka Zybura, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ******** kurkaTreść komentarza: ale kogo to obchodzi pomijajac ludzi zawodowo tym zainteresowanymi, sa narkomani sa i dilerzy i policjanci ktorzy sie bawia w lapaj kroliczka... zadnen bez drugiego i trzeciego zyc by nie mogl... kogo to obchodzi serio.... przy dzisiejszych mozliwosciach wykrycie uprawy czy dilera jest, powiedzmy tak gdyby sie komus chcialo nie ma narkotykow na ulicach w pare miesiecy ale....no wlasnie komu sie chceData dodania komentarza: 19.09.2024, 17:11Źródło komentarza: Policyjna akcja obok Kalisza. Znaleźli TO w budynku!Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Nie dość że ja potrąciła to ponoć po niej przejechała,wszystko wydarzyło się na oczach męża .Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:04Źródło komentarza: Pomyliła gaz z hamulcem. Nie żyje kobieta AKTUALIZACJAAutor komentarza: Potencjalny nabywcaTreść komentarza: Z którego roku ta Skoda?Data dodania komentarza: 19.09.2024, 16:46Źródło komentarza: Pomyliła gaz z hamulcem. Nie żyje kobieta AKTUALIZACJAAutor komentarza: FrankaTreść komentarza: do wpisu pana ---Wolne rzeki jak na zachodzie ----HA !! HA!!!---- na zachodzie drogi panie ,rzeka REN ---uregulowana , bo Niemcy zawsze rzeki mieli odpowiednio pogłębione , barki z towarami płyną , odpowiednio pogłębione mieli uregulowane --- tam barki płyną swobodnie rzeką , tak ----Polacy , kto was tak omamił , czyżby rzeczywiście Zieloni od Niemców ,żeby z Polski zrobić śmietnik dla nich i jedno wielkie Bagno !!!!!Data dodania komentarza: 19.09.2024, 16:37Źródło komentarza: Ludzie wysiedleni, zbiornika nie ma. Co dalej z tym obiektem?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama