Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Klauzula sumienia - czy podpisali ją lekarze z kaliskiego szpitala?

70 tysięcy kary nałożył Narodowy Fundusz Zdrowia na Szpital św. Rodziny w Warszawie. Pracujący w nim profesor Bogdan Chazan odmówił wykonania aborcji i nie wskazał pacjentce miejsca, w którym mogłaby poddać się aborcji; w efekcie jej dziecko urodziło się z poważnymi wadami rozwojowymi. Lekarz powołał się na klauzulę sumienia. W sumie podpisało ją prawie 3 tysiące osób związanych ze służbą zdrowia. Czy w tej grupie są też lekarze i pielęgniarki z kaliskiego szpitala?
Klauzula sumienia - czy podpisali ją lekarze z kaliskiego szpitala?

Z informacji, które można znaleźć w Internecie wynika, że z Wielkopolski klauzulę sumienia podpisało 15 osób. Jak zapewnia Wojciech Grzelak, dyrektor kaliskiego szpitala, nie ma wśród nich jego pracowników. - Nie otrzymałem informacji od kierowników oddziałów o tym, by którykolwiek z lekarzy taką klauzulę podpisywał. Nie mam też informacji o tym, że lekarze zachowują się w sposób mogący świadczyć o tym, że są w gronie osób, które klauzulę podpisały lub popierają zawarte w niej postanowienia. Dotyczy to także pielęgniarek czy ratowników medycznych – powiedział portalowi faktykaliskie.pl Wojciech Grzelak.  


Czy dyrektor Grzelak może o czymś nie wiedzieć? Jak powiedział portalowi dziennik.pl Bartosz Ałukowicz, lekarz powinien poinformować swojego przełożonego o fakcie podpisania klauzuli. To samo dotyczy sytuacji, w której się na nią powołuje. Minister zdrowia dodał też, że kiedy w grę wchodzi ludzkie życie nie może być mowy o żadnych tego typu deklaracjach.

W Kaliszu czynnych zawodowo lekarzy, wyłaczając dentystów, jest 393. Nie wiadomo, czy wśród lekarzy świadczących prywatne praktyki są tacy, którzy klauzulę podpisali. Dyrektor szpitala nie ma takich informacji. Deklarację wiary pracownicy służby zdrowia podpisali w czerwcu w czasie 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę.

Na liście widnieje niemal 3000 nazwisk z wyszczególnionymi specjalizacjami. Kolejni lekarze nadal mogą deklaracje podpisywać. Czy wśród zdeklarowanych lekarzy jest także wasz? Możecie to sprawdzić, klikając TUTAJ.

*

Klauzula sumienia to szczególna regulacja prawna, zgodnie z którą lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem. W polskim prawie reguluje to z art. 39 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 r. Uregulowania dotyczące klauzuli sumienia znajdują się także w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Zgodnie z treścią art. 7, w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz może nie podjąć się lub odstąpić od leczenia chorego, jednakże z wyjątkiem przypadków nie cierpiących zwłoki. Powinien jednak wskazać choremu inną możliwość uzyskania pomocy lekarskiej. Przepis ten jest powiązany z art. 4, w myśl którego dla wypełnienia swoich zadań lekarz powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną. Klauzula sumienia dotyczy nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarek i położnych.

AW, MIK, zdjęcie arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama