11 września 1835 roku w Kaliszu rozpoczął się zjazd monarchów Rosji i Prus. Tego dnia car Mikołaj I spotkał się w naszym mieście z królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III. Rocznicę antynapoleońskiego traktatu, zawartego w 1813 w Kaliszu pomiędzy Prusami i Rosją, manifestowano wielodniowymi manewrami (ok. 60 tys. żołnierzy) i paradami wojskowymi, balami, rautami oraz fajerwerkami skupiającymi arystokrację obu państw. Kaliski zjazd koronowanych głów trwał do 22 września 1835 roku.
Pamiątek i dokumentów po owym wydarzeniu w Kaliszu odnaleźć można niewiele. - Dlatego informacja przekazana przez bibliofila Przemysława Pawlaka o możliwości zakupu w jednym z warszawskich antykwariatów albumu wydanego dla upamiętnienia tego wydarzenia, zelektryzowała nie tylko środowisko bibliotekarskie, ale także władze miasta Kalisza – mówi Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Po obejrzeniu i ocenie stanu wydawnictwa – dzięki pozytywnej decyzji wiceprezydenta Artura Kijewskiego – publikacja została zakupiona dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.
Album zawiera mapy (miedzioryty kolorowane ręcznie) z naniesionym rozmieszczeniem poszczególnych jednostek w kolejne dni zjazdu, wraz z kartami obrazującymi ruchy wojsk i opisami w języku niemieckim. Obok Kalisza odnajdujemy na nich takie miejscowości jak Kościelna Wieś, Warszówka, Kokanin, Opatówek, Russów i in. Publikacja jest obiektem niezwykle rzadkim, do tego w stanie bardzo dobrym. Kaliszanie będą mogli podziwiać historyczne mapy podczas wrześniowych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
MIK za: MBP, fot. MBP
Napisz komentarz
Komentarze