Miasto podpisało umowy z firmami SCANIA i MAN. Pierwsza zbuduje autobusy z napędem diesel EURO VI. Druga dostarczy pojazdy hybrydowe. - Mieszkańcy korzystający z usług KLA będą jeździli najlepszym, najnowocześniejszym sprzętem dostępnym na rynku – zapewnia Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. A Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza dodaje, że to kolejne działania w zakresie wymiany taboru. - Łącznie na ten rok planujemy udostępnić mieszkańcom 19 nowych autobusów.
Obie marki znane są pasażerom Kaliskich Linii Autobusowych. Obie dostarczały już swoje pojazdy dla miejskiego przewoźnika. Te, które do miasta przyjadą jesienią będą najnowocześniejszymi na rynku. W przypadku firmy SCANIA pojazdy będą miały nowy design i aluminiową konstrukcję. Jak zapewniał przedstawiciel producenta, dzięki zastosowanym materiałom oraz rozwiązaniom, autobusy są trwałe, bezpieczne, ekonomiczne i szybkie w naprawie. - Zastosowanie aluminium sugeruje, że autobusy są lżejsze. Jednak dzięki zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń pasażerowie, którzy podróżują w autobusie są bezpieczni – gwarantuje Andrzej Jaworski ze SCANIA Polska. – Dodatkowo jest szybki w naprawie. Jego poszycie dolne można odkręcać, ono jest dzielone na profile i w momencie uszkodzenia dolnych powierzchni, bo one najczęściej ulegają uszkodzeniu, odkręca się tylko panel, trwa to dosłownie 5 minut.
Diesle z silnikami EURO VI przyjadą pod koniec października. W listopadzie będą gotowe pojazdy hybrydowe – pierwsze tego typu w naszym mieście. Takie same jeżdżą po ulicach europejskich stolic, jednak do polski firma MAN wprowadza je dopiero w tym roku. Kalisz będzie jednym z pierwszych miast, które skorzysta z najnowocześniejszych rozwiązań w komunikacji – w autobusach zamontowano superkondensatory ładujące się w czasie hamowania, wyjaśnia Krzysztof Gawroński z firmy MAN. - Nie ma w tym autobusie przewidzianego doładowywania akumulatorów. Tyle energii ile uzyska się z częstego hamowania w czasie eksploatacji w mieście, tyle energii natychmiast może być zużytkowane do napędu silników elektrycznych, czyli autobus w rejonie każdego postoju, przystanku ma wyłączony silnik spalinowy, nie emituje ani zanieczyszczeń, ani hałasu.
Miasto Kalisz na zakup 9 pojazdów pozyskało 14 milionów 300 tysięcy złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji miasta Kalisza w raz z modernizacją oświetlenia ulicznego zwiększająca jego energooszczędność”. - Zakup tych 9 autobusów to jeden z elementów programu – mówi Krzysztof Gałka, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. – W ramach tego zadania będą wykonywane też inne elementy, jak budowa samego węzła przesiadkowego – przy ul. Majkowskiej, budowa ścieżki rowerowej, wyposażenie przystanków w tablice informacji dynamicznej i w biletomaty. Na autobusy będzie przeznaczonych 13 milionów.
Całość projektu to koszt 20,5 miliona złotych. Miasto planuje zakup kolejnych autobusów z pieniędzy ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki temu zostanie wymieniona prawie połowa z 60 pojazdów w zasobach KLA.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze