Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Świadomi obywatele ZDJĘCIA

Sprawdzili, jak działa Urząd Miejski, dowiedzieli się, za co odpowiadają konkretni wiceprezydenci i jakie jest zadanie Rady Miejskiej, ale też uczyli się publicznie występować i dyskutować. Przy okazji dowiedzieli się, co na temat samorządu wiedzą kaliszanie. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 10 w podsumowali trwający kilka miesięcy w ich placówce projekt „Młody Obywatel – urząd od podszewki”. Swoją wiedzą zdobytą w ostatnich tygodniach podzielili się z kolegami z gimnazjów z terenu powiatu kaliskiego.
Świadomi obywatele ZDJĘCIA

Projekt trwał trzy miesiące. Centrum Edukacji Obywatelskiej razem z Zespołem Szkół nr 10 w Kaliszu do udziału w nim zaprosiła gimnazjalistów z tej placówki. Uczniowie mieli okazję z bliska sprawdzić, jak funkcjonuje Urząd Miejski i jakie są zadania samorządu, mówi Ewa Ozdowska – Bartczak, jedna z nauczycielek koordynujących projekt.  – Chcieliśmy, żeby uczniowie, którzy za moment skończą 16 lat  mieli świadomość, że powoli stają obywatelami, którzy będą mieć prawo głosować, a tym samym czynnie włączać się w życie społeczeństwa, że od ich aktywności zależy to, jak wygląda miasto i kraj. 

Zajęcia teoretyczne przeplatano z praktycznymi. Dlatego obok spotkań z radnymi czy urzędnikami uczestnicy projektu wzięli udział w posiedzeniu Rady Miejskiej. - Dowiedzieliśmy się, ja nie wiedziałem, ilu jest radnych w Radzie Miejskiej. Może to rzecz, która nie jest na co dzień potrzebna, ale warto takie rzeczy wiedzieć – przekonuje Wiktor Góral. -  Było spotkanie z radnym Dariuszem Grodzińskim. Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje Urząd , jak się składa projekty czy dokumenty.

Przez kilka tygodniu uczyli się także zasad obowiązujących  w czasie publicznych wystąpień. Jak mówi Adrianna Kmiecik, ta umiejętność przyda się w przyszłości. - Jesteśmy w trzeciej klasie  gimnazjum. - Czeka nas zmiana szkoły. Poznamy nowe osoby i trzeba będzie się w nowym środowisku odnaleźć i postępować tak, aby się nie stresować tylko być śmiałym i do tych nowych ludzi wyjść z otwartą ręką – mówią.

Wynikami pilotażowego projektu uczestnicy i organizatorzy podzielili się z gimnazjalistami z powiatu kaliskiego. Najpierw młodzież, która przez trzy miesiące pogłębiała obywatelską wiedzę zaprosiła swoich kolegów do gry miejskiej,  mówi Monika Kubiak, nauczycielka. - Połączenie zabawy z edukacją to najbardziej atrakcyjna forma, tym bardziej, że prawie w całości całe przedsięwzięcie przygotowała młodzież, była to ich inicjatywa. 

Później, już w ratuszu, mówili o m.in. o wynikach ankiety, którą przeprowadzili wśród mieszkańców Kalisza. Do udzielania odpowiedzi, sprawdzających wiedzę o samorządzie, zachęcili także zaproszonych gimnazjalistów. Okazało się, że tak kaliszanie jak i uczniowie najlepiej wiedzą, gdzie zgłosić problemy drogowe. Gorzej jeśli trzeba znać odpowiedź o ugrupowanie, z którego pochodzi prezydent lub liczbę radnych.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama