Kto ma szansę otrzymać „Mieszkanie plus”? Szczegółowych kryteriów jeszcze nie ma, ale od początku rząd zaznacza, że inwestycja jest przeznaczona dla osób i rodzin, których dochody uniemożliwiają zakup własnego mieszkania. Jednocześnie wysokość ich zarobków wyklucza otrzymanie lokum np. od gminy. Według obecnych analiz, w takiej sytuacji, między młotem a kowadłem, jest aż 40% Polaków. Wiadomo też, że nie będzie ograniczeń wiekowych, a preferowaną grupą będą rodziny wielodzietne.
Wnioski od września
W Kaliszu zainteresowanie programem jest bardzo duże – mówi nam Karolina Pawliczak, wiceprezydent zajmująca się sprawami mieszkaniowymi. - Odsyłam powoli do pana Andrzeja Górskiego, szefa KTBSu. Tam zainteresowani mogą się zapoznać ze szczegółami inwestycji. Komisja kwalifikacyjna podjęła już prace związane z regulaminem przyjmowania wniosków – informuje Karolina Pawliczak.
Najprawdopodobniej będzie je można składać tuż po wakacjach.
Droższy czynsz z opcją dojścia do własności
Przypomnijmy, w Kaliszu program Mieszkanie Plus to trzy bloki wielorodzinne przy ul. Warszawskiej – w sumie 112 mieszkań. Dziś miasto jest na etapie negocjacji warunków umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Po jej podpisaniu, zostanie ogłoszony przetarg. Budowa bloków ma ruszyć najpóźniej za kilka miesięcy. - Myślę, że przyszły rok to jest zakończenie budowy mieszkań –zapewnia wiceprezydent.
Osoba, która weźmie udział w programie będzie zobowiązana do płacenia czynszu w wysokości od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. To oznacza, że za wynajęcie 45-metrowego mieszkania zapłacimy maksymalnie ok. 900 zł miesięcznie. Osoby marzące o własnym lokum będą mogły wynająć mieszkanie z opcją dojścia do własności. W tym przypadku czynsz będzie o 20% wyższy. Dzięki czemu po 25, 30 latach taka osoba stanie się właścicielem lokalu.
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze