Zaćmienia Księżyca występują w trzech odmianach: mogą być: całkowite, częściowe i półcieniowe. Całkowite zaćmienie występuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca znajduje się w cieniu Ziemi. Częściowe zaćmienie Księżyca następuje wówczas, gdy tylko cześć Księżyca zanurza się w cieniu Ziemi. Zależnie od fazy zaćmienia fragment powierzchni Księżyca znajdujący się w cieniu może mieć kolor ciemnoczerwony, rdzawy, ciemnoszary lub czarny.
Najbliższe zaćmienie naturalnego satelity Ziemi nastąpi już w poniedziałek 7 sierpnia. Będzie to ostatnie zaćmienie naturalnego satelity Ziemi widoczne w tym roku.
W Polsce zaćmienie będzie widoczne przy wschodzącym Księżycu, nie zobaczymy więc całego jego przebiegu. Trzeba będzie uważnie obserwować wschód naturalnego satelity Ziemi nieco przed godziną 20:30. Bez zaćmienia widzielibyśmy całą tarczę Księżyca, gdyż w tym dniu będzie on w pełni, ale jeśli uważnie się przyjrzymy, to okaże się, że tarcza Księżyca będzie nieco "nadgryziona" od dołu. To efekt cienia rzucanego przez Ziemię.
Zaćmienie Księżyca widać "gołym okiem", aby je dostrzec nie trzeba używać specjalistycznego sprzętu.
Ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku, a kolejne dopiero 27 lipca 2018 roku.
AG, PAP, fot. wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze