Specjalnie na kaliskie manewry została skomponowana popularna w Rosji do dziś pieśń żołnierska „Vzveytes sokoly orlami”. Dla utrwalenia zjazdu monarchów w historii powstała kolekcja pamiątek, spośród których najciekawszymi są: dwumetrowe wazy z porcelany i złoconego brązu, obrazy, ryciny i srebrne medale. Również mapy manewrów, które aktualnie prezentuje kaliszanom Biblioteka Główna. - Na podstawie albumu, przy współpracy z Ośrodkiem Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień, opracowano plenerową wystawę wielkoformatowych map opatrzonych komentarzem. Ponadto w pomieszczeniach Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66 zbudowano makietę, obrazującą rozstawienie wojsk w pierwszym dniu manewrów – mówi Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej Miejskiej biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Na mapie powiększonej do wymiarów 3 x 4,5 m umieszczono ponad 300 papierowych, ręcznie malowanych żołnierzyków, z elementami umundurowania odwzorowanymi szczegółowo na podstawie opisów z albumu.
Obie wystawy zostały zaprezentowane w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa. Ponadto 19 września 2017 w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66 odbył się wykład pt. „Zjazd Monarchów i wielkie manewry w Kaliszu 1835 roku”, wygłoszony przez prof. dr. hab. Zbigniewa Pilarczyka, kierownika Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licznie przybyła publiczność miała okazję poznać okoliczności zjazdu i dowiedzieć się jak, dzień po dniu, przebiegały kaliskie manewry.
Przed prelekcją odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka z okazji Narodowego Czytania. Nagrody wręczała Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz Adam Borowiak, dyrektor Biblioteki.
Wystawa plenerowa od 21 września 2017 będzie prezentowana przed Ratuszem, natomiast makieta manewrów jest dostępna dla odwiedzających Bibliotekę Główną do 13 października b.r.
RED, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze