Kalisz, jako jedno z 60 miast w Polsce, przystąpił do Narodowego Programu Mieszkaniowego, choć jak zaznacza prezes KTBS nie jest to stricte „Mieszkanie plus”, lecz autorski projekt prezydenta i spółki realizowany na gruntach miasta przy ul. Warszawskiej. – W sumie powstaną tam trzy budynki wielorodzinne, w tym 112 mieszkań i 168 miejsc parkingowych, w tym 10 dla osób niepełnosprawnych. W jednym z budynków usytuowany będzie nieduży sklep przemysłowo – spożywczy – mówi Andrzej Górski, prezes Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które realizuje program. Spółka uzyskała już niezbędne decyzje dotyczące warunków zabudowy, decyzje zatwierdzające projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę, a także kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. Brakuje tylko wykonawcy. Otwarcie kopert z ofertami nastąpi 4 października br. – To już trzeci przetarg, dwa poprzednie zostały unieważnione, ponieważ oferty były za drogie – mówi Andrzej Górski. Spółka przeznaczyła na inwestycję 17,2 mln zł. - Walczymy o to, żeby wybudować to dobrze, ale w najniższych rynkowych cenach. Jest to najem z dojściem do własności, lokatorzy będą w czynszu spłacać kredyt i chodzi o to, żeby to było konkurencyjne w stosunku do rynkowych ofert banków – dodaje.
Wkrótce nabór wniosków
Spółka czeka na rozstrzygnięcie przetargu. - Proces rekrutacji rozpocznie się po wyłonieniu wykonawcy, gdy będziemy już wiedzieć, ile to wszystko będzie kosztowało, tak żeby przyszłym lokatorom wyraźnie wskazać, jaki będzie czynsz zgodnie z umową kredytową i ostatecznymi warunkami – mówi Andrzej Górski. - Przygotowywany jest też regulamin, który przedłożony zostanie do akceptacji komisji kwalifikacyjnej w KTBS i zespołowi prezydenckiemu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze zakładamy, że nabór wniosków rozpocznie się w listopadzie br. Już teraz jednak zainteresowanie jest bardzo duże; naboru jeszcze nie ma, a ja już mam ponad 80 nieformalnych notatek, że ktoś chce skorzystać z tego programu. Momentalnie jak ruszy nabór będziemy do tych osób dzwonić.
Prezes KTBS zapewnia, że o mieszkanie może starać się każdy chętny. Kolejność składania wniosków nie będzie miała znaczenia. - Okres naboru wydłużymy tak, żeby każdy spokojnie mógł ten wniosek złożyć. Każdy będzie rozpatrywała komisja kwalifikacyjna – podkreśla Andrzej Górski. - Chciałbym, żeby w momencie rozpoczęcia budowy każda rodzina była już przypisana do konkretnego mieszkania, aby móc je wykańczać zgodnie z życzeniem lokatorów.
Własne już po 5 latach
Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada wynajem mieszkania z możliwością jego wykupu. - Program jest przewidziany na 23 lata, z tym że mamy zagwarantowane w umowie kredytowej z bankiem, że już po 5 latach będzie można wykupywać te mieszkania na własność – mówi prezes KTBS. - Po tych 5 czy 23 latach trzeba będzie jeszcze wykupić grunt, tak jak jest to normalnie i wkład miasta, bo nie całość jest kredytowana, mamy też wkład własny. Po tym czasie będzie można wyodrębnić lokal w swojej księdze wieczystej i potem już opłacać niski czynsz.
Zakończenie inwestycji przewidywane jest na październik 2018 roku. Mają być też kolejne. KTBS rozpatruje następne lokalizacje pod budowę budynków wielorodzinnych.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze