Wielu z nas w dzieciństwie zbierało pasikoniki i trzymało je w słoikach. Ganialiśmy za motylami, żukami czy z fascynacją obserwowaliśmy gąsiennicę. Kasia też tak miała, tylko jej tak zostało, a zamiłowanie do małych żyjątek znacznie się poszerzyło. Teraz Kasia zakochana jest w... modliszkach. – Mają piękne kolorowe skrzydełka, bajkowe – mówi Katarzyna Jarząb. I prezentuje jedną ze swoich podopiecznych. - To jest pozycja grożąca, ona atakuje przednimi łapami i jak chwyci zaczyna gryźć, przygryza warstwy skóry i może dojść do krwi. Nie raz mi się zdarzyło, że mnie złapała i nie chciała puścić. Wbrew pozorom taki owad ma bardzo dużą siłę – zdradza.
Ma ich tysiące
Niegdyś wierzono, że modliszka została stworzona, by uczyć ludzi prawidłowej postawy modlitewnej. Owady te występują powszechnie w tropikach, a w Polsce latem i szczególnie w naszych południowych regionach. Osobliwą cechą modliszek jest możliwość kręcenia trójkątną głową bez poruszania całym ciałem; nie potrafi tego żaden inny owad. Ale najbardziej słynna cecha samic modliszek to pożeranie swojego partnera podczas aktu miłosnego. Nie każde zbliżenie kończy się jednak tak tragicznie. Kasia swoje modliszki karmi m.in. świerszczami.
Oprócz modliszek Kasia hoduje jeszcze ptaszniki, chrząszcze czy karaczany. Ile ich ma? - To jest w setkach liczone. Modliszek mam około 10, ostatnio miałam 18, ale pozdychały naturalnie – mówi. Ma dwie wielkie pasje: owady, pajęczaki i sztukę. - Ta pasja jest już od dziecka. Jestem artystką, uczę plastyki, maluję, tworzę, a druga pasja to terrarystyka. Tak dogłębnie zaczęłam się tym interesować w 2010 roku - dodaje.
Jak członkowie rodziny
Wszystko zaczęło się od straszyków diabelskich. W razie niebezpieczeństwa owady próbują odstraszyć wroga, pryskając w niego drażniącą substancją. Ma ona nieprzyjemny zapach i wywołuje lekki katar.
Z którego okazu właścicielka jest dumna najbardziej? - Jeśli chodzi o zasuszone najbardziej podobają mi się chrząszcze afrykańskie. To jest jeden z najpiękniejszych na świecie – mówi Katarzyna Jarząb. - Ja miałam je od larwy. Jako larwy żyją 2 lata, jako owady dorosłe tylko 3 miesiące. Żywią się bananami i owocami.
Po naturalnej śmierci owady i pająki trafiają do specjalnej gabloty albo do pudełka. Swoje okazy, te żywe i ususzone, Katarzyna traktuje jak członków rodziny.
Kasia to olbrzymia skarbnica wiedzy na temat owadów i pająków. Co roku uczestniczy w targach zwierząt egzotycznych w różnych miastach w Polsce. – Ta pasja daje mi satysfakcję. Poznałam bardzo dużo ciekawych ludzi, dostrzeganie piękna świata, inspiruję się nimi w moich obrazach – przyznaje. - Jaja straszków, kształt modliszek są bardzo inspirujące. Świat owadów jest niesamowity pod względem kolorów, wyglądu, kształtu.
Owady to najliczniejsza grupa zwierząt. Ich gatunków jest ponad milion! Dla większości z nas są pospolite i niewarte uwagi. Kasia pokazuje, że są piękne, ciekawe i udowadnia, jakim cudem jest nasza planeta.
AG, fot. autor, wideo: Magazyn Miejski
Napisz komentarz
Komentarze