Reklama
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Nie ma ich już wśród nas. Pamiętamy… ZDJĘCIA

Dziś Zaduszki. Oprócz swoich bliskich wspominamy też osoby publiczne, które pożegnaliśmy w ciągu minionych 12 miesięcy – ludzi związanych z Kaliszem, nie zawsze znanych nam osobiście, ale takich, którzy zapisali się na kartach historii naszego miasta i regionu.
Nie ma ich już wśród nas. Pamiętamy… ZDJĘCIA

 

W listopadzie ub.r zmarła Ariana Lewicka - wieloletnia przewodnicząca kaliskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Była radną Rady Miejskiej Kalisza, orędowniczką spraw osób niepełnosprawnych. Za wieloletnią, wytrwałą i wierną pracę dla dobra osób z niepełnosprawnością intelektualną otrzymała  Medal „Fideliter et Constanter” – Wiernie i Wytrwale oraz tytuł Zasłużona dla Miasta Kalisza.

 

W listopadzie ub.r., w wieku 64 lat zmarł Janusz Salamon. W latach 1990-1992 pełnił w Ratuszu funkcję naczelnika Wydziału Spraw Mieszkaniowych. Przez następnych osiem lat, do roku 2000 był dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu. W roku 1994 uzyskał też mandat radnego Rady Miejskiej Kalisza II kadencji.

 

W wieku 75 lat, w nocy z nocy z 4 na 5 stycznia br., zmarł jeden z najlepszych i najbardziej lubianych kaliskich przewodników PTTK - „dziadek” Stefan Szymczak. Był m.in. Kawalerem Orderu Uśmiechu. O dawna chorował, ale do ostatnich niemal dni odwiedzał biuro PTTK. Oprócz „przewodnikowania” pełnił też inne funkcje. Był długoletnim Prezesem Koła Środowiskowego PTTK nr 2 „Metalplast”, wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Pieszej przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Kaliszu i Prezesem tejże Komisji przy kaliskim Oddziale PTTK.

 

W styczniu br., w wieku 72 lat, odszedł Tomasz Kwinta, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Kaliszu. Był absolwentem II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, nauczycielem Zespołu Szkół Zawodowych przy WSK W Kaliszu. W latach 80. zwolniony z pracy za działalność w „Solidarności”. Później pełnił funkcję dyrektora Wydziału Infrastruktury Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim. Był prezesem Towarzystwa Historycznego im. gen. Grota Roweckiego.

 

16 stycznia br. odszedł prof. zw. dr hab. Józef Tomasz Pokrzywniak. Był wybitnym uczonym, poznańskim literaturoznawcą, zaangażowanym także w powstanie kaliskiej polonistyki i przez ćwierć wieku niestrudzenie służącym na rzecz rozwoju środowiska akademickiego w Kaliszu. Dwukrotnie piastował funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej i także przez dwie kadencje dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Przez trzydzieści lat był senatorem UAM. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymał również m.in. odznakę Zasłużony dla Miasta Kalisza. Miał 70 lat.

 

W lutym br., w wieku  88 lat zmarł płk Józef Marek, wieloletni kaliski radny, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza III kadencji. Przez szereg lat zasiadał w wielu komisjach, m.in. w działającej przy Prezydencie Miasta Kalisza Komisji Mieszkaniowej. W 1995 roku uhonorowany został przez Radę Miejską Kalisza odznaką Zasłużony dla Miasta Kalisza. Był wieloletnim prezesem Zarządu Wojewódzkiego  Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

8 lutego br. zmarła Bożena Kryst - wieloletnia kierowniczka filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Przez dziesięć lat kierowała bibliotecznym Oddziałem Dziecięcym, przez kolejne ćwierć wieku była kierownikiem Filii nr 1 przy ul. Górnośląskiej. Śmierć zaskoczyła ją w momencie, gdy przygotowywała tę placówkę do modernizacji. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego otrzymała w 2006 roku nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza.

 

11 lutego br., po długiej walce z chorobą, odeszła Izabela Wiśniewska, społeczniczka, członek zarządu kaliskiego klubu „Amazonki”.  Przez lata pomagała kobietom chorym na raka. Sama z nowotworem walczyła przez 7 lat. Zmarła w wieku 45 lat.

 

W lipcu br. zmarł Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Szymon, Prawosławny Arcybiskup Łódzki i Poznański. Szymon Romańczuk wielokrotnie odwiedzał Kalisz. W 2006 r., podczas święta parafialnego, poświęcił odrestaurowany ikonostas kaliskiej cerkwi. Podczas uroczystości, otrzymał medal Honorowego Przyjaciela Kalisza. Miasto żegnało go słowami: „Odszedł wybitny duszpasterz, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Człowiek wyjątkowy, niezwykle ciepły i otwarty. Kalisz stracił w Osobie śp. Księdza Arcybiskupa serdecznego Przyjaciela”.

 

2 września br. zmarł Waldemar Rabiega, fotograf, społecznik, wieloletni pracownik Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu. Z wykształcenia był inżynierem projektantem. Wiele lat pracował na stanowisku kierownika w Zarządzie Dróg Miejskich w Kaliszu. Jego największą pasją była fotografia. Swoje prace - zdjęcia  architektury i przyrody, czy fotorelacje z imprez i koncertów, wystawiał w m.in. Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. 

 

11 października br., w wieku 70 lat, zmarła Małgorzata Nowak, wieloletnia kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Tulipan” w Kaliszu. „Ciepła, serdeczna i bezgranicznie oddana osobom niepełnosprawnym” – tak wspominali ja współpracownicy. Małgorzata Nowak spoczęła na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu.

 

 

 

Opr. MIK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/