Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O jedzeniu naukowo ZDJĘCIA

„Moda na gotowanie. Medialne i kulturowe wizerunki jedzenia” – pod takim hasłem przebiegała w czwartek w Kaliszu Ogólnopolska Konferencja Naukowa. Na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM referaty wygłosili znawcy tematu nie tylko z naszej uczelni, ale także Łodzi, Warszawy, Poznania, Białegostoku, Bytowa i Strzelec Opolskich.
O jedzeniu naukowo ZDJĘCIA

Konferencja była wspólnym przedsięwzięciem dwóch Zakładów, Ochrony Dóbr Kultury i Komunikacji Międzykulturowej oraz Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej. „Tak naprawdę na naszym Wydziale to dr Karol Walczak zawodowe zajmuje się naukowo jedzeniem. Zresztą w tym kierunku zmierza także jego praca habilitacyjna. I to on był pomysłodawcą konferencji” – powiedziała dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak. „Nasz polonistyczny zakład zajął się zatem aspektem komunikacyjnym, obecnością kulinariów mediach. Już w słowie wstępnym dziekan Łuszczykiewicz zauważył, że hasło moda na gotowanie brzmi paradoksalnie. Jeśli coś trwa dłużej niż 10 lat, to już nie jest moda”.

Chęć omówienia kulinarnego tematu z dwóch perspektyw, antropologicznej i medioznawczej, sprawiła, że w konferencji udział wzięli nie tylko naukowcy, ale także na przykład muzealnicy z przygotowaniem etnograficznym. Głos zabrali między innymi: dr Andrzej Guzowski z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr Sebastian Latocha z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, dr Paulina Wiśniewska z Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu oraz mgr Alina Werochowska i mgr Barbara Koszela z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Kaliski WPA UAM, oprócz dr Magdaleny Zdrowickiej-Wawrzyniak i dr. Karola Walczaka, reprezentowali: prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki, dr Samanta Kowalska, dr Agnieszka Raubo, dr Arkadiusz Bednarczuk i dr Juliusz Grzybowski.


„Od kilku lat kulinaria stanowią główny element festynów lokalnych. Coraz modniejsze jest gotowanie na żywo, co jest kalką programów telewizyjnych” – powiedziała dr Justyna Kubik, kulturoznawca ze Strzelec Opolskich w swoim wykładzie „Kulinaria a rozrywka społeczności lokalnych - na podstawie lokalnego przekazu medialnego”. „Jedzenie jest uniwersalną potrzebą człowieka” – mówił z kolei prof. UAM dr hab. Waldemar Kuligowski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM . „Musimy jeść, pić, spać, wydalać i rozmnażać się. Każda kultura musi te potrzeby realizować, oczywiście w różny sposób. To, co jest przysmakiem na biegunie, może być obrzydliwe na równiku, i odwrotnie. Antropologia postawiła pytanie, dlaczego nasze przysmaki są innym ludziom nie w smak albo wręcz zakazane, i na odwrót. Okazało się, że po analizie tego, co trafia na nasz talerz, co się uprawia oraz jak przyrządzamy, można bardzo dużo powiedzieć o nas samych: jakie wyznajemy wartości, co uważamy za dobre, a co za złe, kto jest hojny, bo się dzieli z innymi, a kto nie. Najnowsze antropologiczne analizy wskazują na planetarny charakter pewnych przepływów. Gdyby nie było przepływów, to nie moglibyśmy mówić o kuchniach, które uważamy za klasyczne, prastare i tradycyjne. Wyobraźmy sobie włoską pizzę bez pomidorów, a pomidory pojawiły się tam dopiero w XVIII wieku. Wyobraźmy sobie hiszpańską paellę bez ryżu, a ryż trafił tam 150 lat temu. Wyobraźmy sobie kuchnię polską, czyli schabowego z kapustą i ziemniakami, a bez ziemniaków, które znamy od 150 lat i bez kapusty, która ma najwyżej 300 lat. Teraz dzięki temu, że ludzie, przedmioty, symbole i towary podróżują jak nigdy wcześniej w historii, to wszystko nabrało przyspieszenia. Jeszcze 10 lat temu kebab był nowinką, 25 lat temu w naszym kraju zaczęły powstawać pierwsze pizzerie, a przecież kebab i pizza są teraz podstawą codziennej kuchni. Straciliśmy to, co nasze, czyli bary mleczne, zapiekanki. To jest szerokie, bardzo ciekawe i niezwykle zmienne pole badań” – dodał prof. Kuligowski. „Historycy kuchni mówią, że w istocie to, co można by nazwać naszym wkładem w światowe dziedzictwo kulinarne, sprowadza się do dwóch rzeczy: placków ziemniaczanych oraz warzyw smażonych z bułką tartą, które we Francji bywają nazywane a la Polonaise”.

Ciągle mówimy o jedzeniu i jest ono również elementem autokreacji. Pokazujemy, że jesteśmy wegetarianami, ekologami czy tradycjonalistami. Można by powiedzieć: pokaż mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś. Albo kim chciałbyś być. Niewątpliwie jedzenie w coraz większej mierze wypełnia nasze życie oraz naszą świadomość. Wygląda na to, że żyjemy po to, aby jeść…

R. Kuciński, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/