Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W trosce o pszczoły. Sfinansują zakup miododajnych drzew

Lipy, kasztanowce, klony, leszczyny – Urząd Marszałkowski chce współfinansować zakup sadzonek drzew przez samorządy. I nie chodzi tylko o względy estetyczne, chociaż te też mają znaczenie. To drzewa miododajne, których coraz częściej brakuje. Ich sadzenie ma być ukłonem w stronę pszczelarzy, a raczej samych pszczół, które giną z braku pożywienia.
W trosce o pszczoły. Sfinansują zakup miododajnych drzew

Pomysł jest pilotażowy. Narodził się po organizowanym przez Urząd Marszałkowski Forum Pszczelarskim, na którym hodowcy podkreślali, że małe, pracowite i niezbędne w rolnictwie owady, coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów czy soków, z których powstaje miód. – Dlatego postanowiliśmy, że będziemy dofinansowywać zakup przez samorządy, ale też Zarząd Dróg Wojewódzkich sadzonek drzew miododajnych – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Samorządy i tak sadzą drzewa; często jest to obwarowane decyzjami środowiskowymi, że za jedno wycięte trzeba posadzić jedno młode lub zwyczajnie w ramach akcji zazieleniania. Chcemy, aby kupowały drzewa miododajne. To akcja długofalowa, która efekty zacznie przynosić za kilka lat, ale też na wiele lat.

Inną kwestią jest edukacja, w tym rolników, którzy potrzebują pszczół, ale bardzo często o nich zapominają, nieudolnie stosując środki ochrony roślin, np. w godzinach, kiedy aktywnośc tych owadów jest najwyższa. 

Urząd Marszałkowski będzie finansował do 90% kwoty przeznaczonej na zakup sadzonek, maksymalnie do 20 tysięcy złotych dla jednego beneficjenta. Przyjmowanie wniosków trwa do końca listopada.

AW, zdjęcie arch.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama